Bezpieczne sposoby na kaszel u najmłodszych
- Dlaczego moje dziecko kaszle?
- Jaki rodzaj kaszlu ma moja pociecha?
- Jak bezpiecznie mogę pomóc swojemu maluchowi?
Kaszel – chociaż uciążliwy i nieprzyjemny – jest nam niezbędny, gdyż stanowi naturalny obronny mechanizm ustroju. Pomaga oczyścić drogi oddechowe i przywrócić naturalny rytm oddychania. Ciężko to wyjaśnić dzieciom, dlatego sprawdź, jak szybko mu zapobiegać u najmłodszych.
Dlaczego moje dziecko kaszle?
Kaszel u dziecka – podobnie zresztą jak w przypadku osoby dorosłej – to objaw podrażnienia śluzówki gardła. Jest to jednocześnie informacja, że organizm stara się poradzić sobie z usunięciem zarazków, nadmiarem wydzieliny lub też ciałem obcym. Może on pojawić się u dziecka w wyniku:
- zapalenia zatok,
- przeziębienia,
- osadzenia w tchawicy ciała obcego,
- biernego palenia – dym papierosowy drażni gardło dziecka,
- zbyt suchego powietrza,
- nieprzyjemnego, duszącego i dławiącego zapachu.
Bywa również i tak, że kaszel staje się czynnością nawykową. Niektóre dzieci właśnie ten sposób usiłują zwrócić i skupić na sobie uwagę rodzica czy opiekuna.
Jaki rodzaj kaszlu ma moja pociecha?
Kaszel u najmłodszych może przybrać różne formy. Warto nauczyć się właściwie je rozpoznawać, aby w bezpieczny sposób przynieść ulgę pociesze. Rodzaj kaszlu najłatwiej rozpoznać po charakterystycznych dla niego objawach:
- Kaszel suchy – bez odrywania i odkrztuszania;
- Kaszel mokry – połączony z usuwaniem wydzieliny powstałej w wyniku stanu zapalnego;
- Kaszel krztuszący – dziecko dodatkowo oddycha z wysiłkiem, jego oddech jest przyspieszony i towarzyszy mu stękanie;
- Kaszel szczekający – ma postać serii, najczęściej męczy nocą, często towarzyszy mu chrypka; świadczy o zapaleniu krtani lub podrażnieniu jej przez alergeny;
- Dławiec lub dychawica oskrzelowa – kaszel jest urywany, częsty i towarzyszy mu szybki ciężki i świszczący oddech;
- Kaszel napadowy – najczęstszy objaw alergii; suchy, płytki.
Jak bezpiecznie mogę pomóc swojemu maluchowi?
Kaszlący maluch to przykry widok dla rodzica lub opiekuna. Aby skutecznie mu pomóc powinien przede wszystkim rozpoznać rodzaj kaszlu. Następnie udać się do apteki i za radą sprzedawcy nabyć odpowiedni środek. Najprostsze i najwygodniejsze w aplikacji są tabletki. Wśród tego typu preparatów poleca się między innymi Flegaminę w tabletkach. Jest lek o działaniu wykrztuśnym. Ułatwia on również skuteczne oczyszczanie oskrzeli, gdyż upłynnia wydzielinę z dróg oddechowych. Flegamina w tabletkach może być stosowana już u dzieci od 3 – 6 roku życia. Lek zaleca się głównie przy takich kłopotach ze zdrowiem, jak:
- ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych,
- problemy z odkrztuszaniem,
- kaszel mokry.
Kaszlowi często towarzyszy ból gardła. Aby go wyeliminować należy podać dziecku gorącą herbatę lub wodę z miodem i cytryną. Gdy kaszel męczy malucha w nocy, należy ułożyć jego głowę i ramiona na kilku warstwach poduszek. Wyższa pozycja zapobiegnie spływaniu śluzu i ułatwi spokojny sen. Zapobiegnie też niebezpiecznemu zakrztuszeniu. Należy też pamiętać o nawilżeniu powietrza i podawaniu dziecku jak największej ilości płynów.
Jak zatem widzimy bezpieczne sposoby na kaszel u dziecka, to dość sporo możliwości. Jeśli jednak pomimo podania Flegaminy w tabletkach i zastosowania pozostałych metod, nie widzimy poprawy przez okres, co najmniej trzech dni, należy udać się z pociechą do lekarza. Może, bowiem okazać się, że kaszel to objaw poważniejszej choroby, jak chociażby:
- zapalenie ucha środkowego,
- zapalenie migdałków,
- dławiec,
- dychawica oskrzelowa.
W takim wypadku specjalista przepisze dodatkowe środki w postaci antybiotyków, kropli do nosa lub leku rozszerzającego oskrzela.