Bezpieczne sposoby na kaszel u najmłodszych

- Dlaczego moje dziecko kaszle?
- Jaki rodzaj kaszlu ma moja pociecha?
- Jak bezpiecznie mogę pomóc swojemu maluchowi?
Kaszel – chociaż uciążliwy i nieprzyjemny – jest nam niezbędny, gdyż stanowi naturalny obronny mechanizm ustroju. Pomaga oczyścić drogi oddechowe i przywrócić naturalny rytm oddychania. Ciężko to wyjaśnić dzieciom, dlatego sprawdź, jak szybko mu zapobiegać u najmłodszych.
Dlaczego moje dziecko kaszle?
Kaszel u dziecka – podobnie zresztą jak w przypadku osoby dorosłej – to objaw podrażnienia śluzówki gardła. Jest to jednocześnie informacja, że organizm stara się poradzić sobie z usunięciem zarazków, nadmiarem wydzieliny lub też ciałem obcym. Może on pojawić się u dziecka w wyniku:
- zapalenia zatok,
- przeziębienia,
- osadzenia w tchawicy ciała obcego,
- biernego palenia – dym papierosowy drażni gardło dziecka,
- zbyt suchego powietrza,
- nieprzyjemnego, duszącego i dławiącego zapachu.
Bywa również i tak, że kaszel staje się czynnością nawykową. Niektóre dzieci właśnie ten sposób usiłują zwrócić i skupić na sobie uwagę rodzica czy opiekuna.
Jaki rodzaj kaszlu ma moja pociecha?
Kaszel u najmłodszych może przybrać różne formy. Warto nauczyć się właściwie je rozpoznawać, aby w bezpieczny sposób przynieść ulgę pociesze. Rodzaj kaszlu najłatwiej rozpoznać po charakterystycznych dla niego objawach:
- Kaszel suchy – bez odrywania i odkrztuszania;
- Kaszel mokry – połączony z usuwaniem wydzieliny powstałej w wyniku stanu zapalnego;
- Kaszel krztuszący – dziecko dodatkowo oddycha z wysiłkiem, jego oddech jest przyspieszony i towarzyszy mu stękanie;
- Kaszel szczekający – ma postać serii, najczęściej męczy nocą, często towarzyszy mu chrypka; świadczy o zapaleniu krtani lub podrażnieniu jej przez alergeny;
- Dławiec lub dychawica oskrzelowa – kaszel jest urywany, częsty i towarzyszy mu szybki ciężki i świszczący oddech;
- Kaszel napadowy – najczęstszy objaw alergii; suchy, płytki.
Jak bezpiecznie mogę pomóc swojemu maluchowi?
Kaszlący maluch to przykry widok dla rodzica lub opiekuna. Aby skutecznie mu pomóc powinien przede wszystkim rozpoznać rodzaj kaszlu. Następnie udać się do apteki i za radą sprzedawcy nabyć odpowiedni środek. Najprostsze i najwygodniejsze w aplikacji są tabletki. Wśród tego typu preparatów poleca się między innymi Flegaminę w tabletkach. Jest lek o działaniu wykrztuśnym. Ułatwia on również skuteczne oczyszczanie oskrzeli, gdyż upłynnia wydzielinę z dróg oddechowych. Flegamina w tabletkach może być stosowana już u dzieci od 3 – 6 roku życia. Lek zaleca się głównie przy takich kłopotach ze zdrowiem, jak:
- ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych,
- problemy z odkrztuszaniem,
- kaszel mokry.
Kaszlowi często towarzyszy ból gardła. Aby go wyeliminować należy podać dziecku gorącą herbatę lub wodę z miodem i cytryną. Gdy kaszel męczy malucha w nocy, należy ułożyć jego głowę i ramiona na kilku warstwach poduszek. Wyższa pozycja zapobiegnie spływaniu śluzu i ułatwi spokojny sen. Zapobiegnie też niebezpiecznemu zakrztuszeniu. Należy też pamiętać o nawilżeniu powietrza i podawaniu dziecku jak największej ilości płynów.
Jak zatem widzimy bezpieczne sposoby na kaszel u dziecka, to dość sporo możliwości. Jeśli jednak pomimo podania Flegaminy w tabletkach i zastosowania pozostałych metod, nie widzimy poprawy przez okres, co najmniej trzech dni, należy udać się z pociechą do lekarza. Może, bowiem okazać się, że kaszel to objaw poważniejszej choroby, jak chociażby:
- zapalenie ucha środkowego,
- zapalenie migdałków,
- dławiec,
- dychawica oskrzelowa.
W takim wypadku specjalista przepisze dodatkowe środki w postaci antybiotyków, kropli do nosa lub leku rozszerzającego oskrzela.
Artykuł sponsorowany
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzę - poradnik
Jeśli przebywałeś niedawno w lesie, czy choćby w pobliskim parku, dokładnie skontroluj swoje ciało i ubranie, czy nigdzie nie ma na nim kleszczy.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.
Uporczywy kaszel
Kaszel należy do najczęstszych objawów chorobowych, z którymi pacjenci kierują się do lekarza.