Bezpieczne Planowanie Ciąży

"Promocja zachowań prozdrowotnych obejmuje zarówno zagadnienia planowania rodziny, jak i zagrożenia dla potomstwa wynikające z chorób kobiety, która planuje ciążę. Optymalny stan zdrowia matki przed ciążą determinuje stan zdrowia noworodka oraz ma zasadniczy wpływ na rozwój dziecka." - powiedział w trakcie konferencji doc. Krzysztof T. Niemiec, Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii IMiD. Tymczasem badania wykazują, że 30% kobiet w wieku prokreacyjnym ma trudności z uzyskaniem porady lekarza ginekologa w przychodni dla kobiet, 15% kobiet w tym wieku nigdy nie było u ginekologa, a zaledwie 1% kobiet zgłasza się do lekarza przed planowaną ciążą.
Inicjatywa "Bezpieczne Planowanie Ciąży. Poradnictwo Przedkoncepcyjne" skierowana jest przede wszystkim do kobiet w wieku prokreacyjnym, które planują mieć dziecko w najbliższym czasie lub w dalszej przyszłości. Zdrowie przyszłego dziecka zależy bowiem nie tylko od zachowań kobiety w trakcie ciąży, ale również od stylu życia prowadzonego w okresie ją poprzedzającym. Przyszła matka powinna przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie i przebadać się pod kątem wielu chorób. Zalecane są również zmiana diety, rzucenie palenia i ograniczenie alkoholu, zwiększenie aktywności fizycznej, a także zwrócenie uwagi na leki dostępne bez recepty stosowane w zwalczaniu najczęstszych kobiecych dolegliwości, takich jak bóle głowy czy bóle menstruacyjne.
Badania przeprowadzone w USA i opublikowane w renomowanym piśmie medycznym British Medical Journal w sierpniu zeszłego roku wykazały, że przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) w okresie prenatalnym, a w szczególności około czasu poczęcia, powiązane jest z 80% wzrostem ryzyka poronienia. Do tych samych wniosków doszli naukowcy z Danii, którzy jako jedni z pierwszych opublikowali podobne dane dwa lata wcześniej. Natomiast okołociążowe przyjmowanie paracetamolu, którego mechanizm działania różni się od NLPZ-ów, nie wiązało się ze wzrostem ryzyka poronienia bez względu na czas i długość przyjmowania.
"Leki przeciwbólowe różnią się między sobą skutecznością, przydatnością w bólach różnego rodzaju, działaniami niepożądanymi, a powodowane przez nie zagrożenia mogą mieć różne nasilenie zależnie od wielu czynników osobniczych. Dlatego tak ważna jest edukacja i świadomość istniejącego ryzyka," powiedział dr n. med. Józef Meszaros, Katedra Farmakologii Akademii Medycznej w Warszawie. Paracetamol i NLPZ-y (preparaty na bazie ibuprofenu, naproksenu i kwasu acetylisalicylowego) są powszechnie dostępne na rynku masowym. Natomiast okołociążowe przyjmowanie paracetamolu, którego mechanizm działania różni się od NLPZ-ów, nie wiązało się ze wzrostem ryzyka poronienia bez względu na czas i długość przyjmowania.
Informowanie o wszelkich niebezpieczeństwach dotyczących ciąży jest szczególnie istotne jeśli weźmie się pod uwagę spadek liczby urodzeń w Polsce. Od 1984 roku z każdym rokiem rodzi się w naszym kraju coraz mniej dzieci. Kobiety rodzące w 2000 roku stanowiły zaledwie 3,7% ogólnej liczby populacji kobiet w wieku 15-49 lat, podczas gdy w 1984 roku udział ten był prawie dwukrotnie wyższy i wynosił 7,7%. Największy spadek płodności, nastąpił w grupach wieku 20-24 lata i 15-19 lat (spadek o 45%).
Zwiększa się przeciętny wiek kobiet rodzących. W roku 2000 najwyższą płodnością charakteryzowała się grupa wieku 25-29 lat. Tymczasem płodność kobiet zmniejsza się już w wieku 27 lat - trzydziestoletnia kobieta ma już jedynie 15% szans na zajście w ciążę w jednym cyklu. Z kolei ryzyko niepłodności u kobiet w wieku 35-44 lata jest trzykrotnie większe, niż w wieku 30-34. Wraz z wiekiem kobiety zwiększa się również ryzyko poronienia ciąży. Uważa się, że jedna na pięć potwierdzonych ciąż kończy się poronieniem. Skala ta znacznie się zwiększa, gdy weźmie się pod uwagę ciąże nie potwierdzone, czyli przypadki, w których kobieta poroniła, zanim się zorientowała, że jest w ciąży. "Taka sytuacja zdarza się bardzo często. Oprócz poronień samoistnych, do utraty ciąży może dojść na skutek takich czynników jak palenie, picie czy właśnie stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ponadto, zażywanie tych preparatów w okresie poprzedzającym poczęcie może negatywnie wpłynąć na implantację zapłodnionego jaja w macicy, co z kolei może doprowadzić do poronienia zarodka," - powiedziała dr Maria Mrozińska, ordynator oddziału pediatrii szpitala zachodniego w Grodzisku Mazowieckim.
W ramach akcji lekarze specjaliści z IMID opracowali specjalny poradnik dla przyszłych matek, który obejmuje kondycję fizyczną i stan zdrowia kobiety, jej styl życia oraz porusza psychiczne aspekty rodzicielstwa. W materiałach zostały uwzględnione najnowsze badania i doniesienia ze świata nauki. Poradnik ten dostępny będzie bezpłatnie w ponad 2,5 tys. poradniach ginekologicznych i gabinetach lekarzy rodzinnych na terenie całego kraju. Dystrybucja poradnika nastąpi w maju br.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Prezerwatywa i jej prawidłowe zakładanie
Jak prawidłowo zakładać prezerwatywę aby skutecznie spełniała ona swoje funkcje.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Konflikt serologiczny
Do konfliktu serologicznego dochodzi wtedy, kiedy matka w wyniku immunizacji rozpocznie wytwarzanie przeciwciał przeciwko krwinkom płodu...
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.