Badania dotyczące alergicznego nieżytu nosa

Jak wynika z badań przeprowadzonych w lutym 2004 roku, 1/4 alergików z nieżytem nosa cierpi na bóle zatok. Prawie 17% Polaków w wieku 18 i więcej lat uważa, że ma alergię. Z tego u prawie 60% występują objawy alergicznego nieżytu nosa. U 60 % alergików występują objawy alergicznego nieżytu nosa.
Alergiczny nieżyt nosa, u prawie 60% alergików, objawia się:
- wyciekiem wodnistej wydzieliny z nosa,
- świądem nosa,
- kichaniem,
- uczuciem zatkania nosa.
Te wszystkie objawy wywołuje produkowany w olbrzymich ilościach pyłek roślin, który zawarty we wdychanym powietrzu osadza się głównie na błonie śluzowej nosa powodując jej podrażnienie, wówczas może dojść również do zapalenia błony śluzowej nosa i zatok. Stan zapalny powstały w wyniku alergii powoduje obrzęk błony śluzowej nosa i zatok oraz gromadzenie się wydzieliny. Chory jest zmuszony oddychać przez usta, przestaje odczuwać zapachy. Sygnałem upośledzonej drożności nosa i ujść zatok jest ból w obrębie zatok. 25 % alergików z nieżytem nosa uskarża na bóle zatok. Bóle zatok mogą się nasilać w pozycji leżącej, przy pochylaniu się do przodu, schylaniu, czyli czynnościach, które zwiększają ciśnienie w zatokach. Bóle zatok są głównym objawem zapalenia zatok. Lokalizacja bólów zatok zależy z kolei od tego, która zatoka zajęta jest procesem zapalnym. Najbardziej charakterystyczne miejsca odczuwania bólu to:
- ból umiejscowiony w kości czołowej (47%),
- w okolicach oczu (40%),
- u nasady nosa (36%),
- policzki (17%),
- promieniujący od szczęki do oczu (9%),
- ogólnie cała głowa (5%),
- inne części głowy (2%).
Dane: Pracownia Badań Społecznych, luty 2004
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Objawy ciąży
Jakie objawy ciąży jedynie sugerują możliwość i prawdopodobieństwo ciąży a jakie są pewnym dowodem ciąży.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Karmienie naturalne niemowląt
Karmienie piersią jest jedynym naturalnym sposobem żywienia niemowlęcia w pierwszych miesiącach jego życia.