Babka lancetowata

Babka lancetowata
Roślina: Plantago lanceolata L. - Babka lancetowata

Rodzina: Plantaginaceae

Opis surowca: Surowcem są liście babki lancetowatej zebrane przed okresem pełnego rozkwitu kwiatostanów.

Związki czynne: Surowiec zawiera glikozydy irydoidowe (0,2-1,6%): aukubinę, katalpol i inne. Ponadto zawiera garbniki, śluzy, fenolokwasy i flawonoidy.

Działanie: Antiphlogisticum, antisepticum, expectorans, dermaticum. Liście babki lancetowatej działają przeciwzapalnie w obrębie jamy ustnej, gardła i żołądka. Zmniejszają przekrwienie błon śluzowych i nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych oraz niszczą bakterie. Surowiec posiada ponadto słabe działanie wykrztuśne i przeciwskurczowe, zwłaszcza na mięśnie gładkie górnych dróg pokarmowych. Zewnętrznie odwar lub sok ze świeżych liści ma działanie antyseptyczne, przyspiesza gojenie ran i tworzenie naskórka.

Wskazania: Przewlekłe nieżyty przewodu pokarmowego. Nieżyty górnych dróg oddechowych z zalegającą wydzieliną i utrudnionym odkrztuszaniem. Okłady skórne w różnych dermatozach. Do obmywania w przewlekłym świądzie sromu i stanach zapalnych.

Stanowiska: Babka lancetowata występuje w naszym kraju powszechnie. Surowiec zbiera się ze stanu naturalnego.

Wygląd zewnętrzny: Liść babki jest lancetowaty, o unerwieniu prawie równoległym. Ogonek jest rynienkowaty, w nasadzie pochwiasty. Brzeg liścia jest niewyraźnie, odlegle karbowany z małymi ząbkami. Istnieje możliwość pomylenia tego surowca z Folium Digitalis lanatae.

Ocena artykułu

4.64
z 44 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(30)
4
 
(13)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.64 z 44 głosów

98%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty