Astma a hormonalna terapia zastępcza

Astma a hormonalna terapia zastępcza
Ryzyko astmy oskrzelowej o późnym początku rozpoczynającej się w wieku dorosłym zwiększa się w przypadku kobiet otrzymujących hormonalną terapię zastępczą. Wnioski takie wyciągnięto na podstawie Nurses' Health Study - badania trwającego wiele lat, które objęło dużą grupę kobiet.

W czasie trwania badania określano u kobiet po menopauzie częstość zachorowania na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) oraz na obie te choroby łącznie jednocześnie zbierając informacje na temat stosowania hormonalnej terapii zastępczej oraz jej rodzaju.

Po analizie zebranych danych okazało się, że ryzyko wystąpienia astmy jest większe u kobiet stosujących zarówno w trakcie badania, jak i w przeszłości estrogeny lub hormonalną terapię zastępczą zawierającą estrogeny i progesteron w porównaniu do kobiet, które takiego leczenia nie otrzymywały. Kobiety przyjmujące leczenie hormonalne zawierające estrogeny były także bardziej zagrożone wystąpieniem astmy i POChP, natomiast ryzyko wystąpienia tylko POChP nie było zwiększone.

Uważa się, że hormonalna terapia zastępcza może przyczyniać się do nasilenia zmian zapalnych i skurczu oskrzeli, zwiększając ryzyko zachorowania na astmę w starszym wieku.

Ocena artykułu

4.16
z 32 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(12)
4
 
(14)
3
 
(5)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.16 z 32 głosów

81%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty