Aspiryna może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego

Badań nie zaprojektowano aby ustalić czy aspiryna działa u ludzi którzy wcześniej nie chorowali na raka, dlatego lekarze podkreślają, że przyjmowanie aspiryny nie może zastąpić wczesnego wykrywania i leczenia tej choroby. Lekarze mogą wyeliminować chorobę ale tylko wtedy, gdy jest wykryta wcześnie. W zaawansowanym stadium, gdy dojdzie do powstania przerzutów, chemioterapia zwykle daje słabe rezultaty.
Robert Sandler, z Uniwersytetu w Północnej Karolinie podkreśla, że dla zapobieżenia rozwinięciu się raka jelita grubego należy poddać się kolonoskopii lub innemu badaniu przesiewowemu, a nie wystarczy zażywanie aspiryny.
Pierwsze badanie objęło 517 pacjentów wcześniej leczonych z powodu raka okrężnicy. Połowa przyjmowała 375 mg aspiryny dziennie, pozostała część placebo (substancję obojętną, nieaktywną). W grupie przyjmującej placebo polipy rozwinęły się u 27% badanych, natomiast w grupie otrzymującej aspirynę u 17%, daje to 35% redukcję ryzyka powstania polipów. W grupie przyjmującej aspirynę obserwowano także wydłużenie czasu potrzebnego rozwinięcia się polipów. Wyniki były tak ewidentne, że badanie to przerwano wcześniej niż zaplanowano.
Drugie badanie, prowadzone przez Johna Barona z Centrum Medycznego Dartmouth-Hitchcock w Libanie obejmowało chorych, u których w wywiadzie stwierdzano polipy ale nie raka okrężnicy. Przyniosło ono sprzeczne wyniki co do najlepszej dawki aspiryny. Po 3 latach badania nowe polipy wykryto u poniżej 8% z 377 osób przyjmujących małą dawkę aspiryny – 81 mg/dobę, w porównaniu z 12% z 372 przyjmujących placebo. W badaniu tym 375 mg dawka dzienna wydawała się nie przynosić żadnej korzyści. U około 11% z 372 przyjmujących aspirynę rozwinął się polip lub rak, podobnie jak w grupie placebo. Sandler twierdzi, że jest to trudne do naukowego uzasadnienia, przypuszcza, że jest to przypadek.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Prezerwatywa i jej prawidłowe zakładanie
Jak prawidłowo zakładać prezerwatywę aby skutecznie spełniała ona swoje funkcje.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Jak leczyć POChP?
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów oraz jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.