Aspiryna

Aspiryna
Spis treści
  1. Aspirina skuteczna w bólu
  2. Aspiryna zwalcza migrenowe bóle głowy
  3. Aspiryna a zawały serca
  4. Aspiryna a rak płuc
  5. Aspiryna rak jelita grubego
Odnotowany w ostatnich 3 dekadach gwałtowny rozwój nauk medycznych zaowocował nowymi, odkrywczymi informacjami o mechanizmach działania leków. Poznano rolę receptorów, czyli swoistych struktur obecnych na powierzchni komórek, tłumaczących na język zrozumiały dla komórki zmiany zachodzące w otaczającym ją środowisku. Wyizolowano wiele grup receptorów, poznano ich strukturę, a ostatnio stało się możliwe ich odnawianie. Wprowadzono techniki komputerowe do modelowania struktur receptorowych oraz substancji biologicznie aktywnych. Poszerzyła się też wiedza naukowa o mechanizmach działania leków. W ten sposób współczesna farmakologia wychodzi naprzeciw wyzwaniom przyszłości. Coraz skuteczniej udaje się chronić życie i zdrowie ludzi, w czym niebagatelną rolę odgrywa profilaktyka prozdrowotna.

Od wielu lat Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) tworzy i na bieżąco aktualizuje specjalną listę podstawowych leków, niezbędnych dla zdrowia ludzi*. Na liście tej znajduje się także kwas acetylosalicylowy, będący aktywnym składnikiem Aspiriny, obok tak przełomowych odkryć w dziedzinie medycyny, jak m.in. penicilina czy morfina. Pierwsza tego typu modelowa lista powstała w 1977 roku.

Najnowsze badania, epidemiologiczne i eksperymentalne, ukazują nowe oblicze kwasu acetylosalicylowego. Wynika z nich, że Aspirina jest nie tylko sprawdzonym na świecie lekiem przeciwbólowym, ale także jej stosowanie może chronić przed chorobami układu krążenia i różnymi typami nowotworów. W Polsce Aspirinę stosuje 82% społeczeństwa. W trzeciej edycji największych europejskich badań konsumenckich - Reader's Digest European Trusted Brand 2003 w kategorii leków na przeziębienie, marką którą Polacy obdarzyli największym zaufaniem została Aspirina-C. Już trzeci rok z rzędu marka Aspirin wygrywa w tym badaniu, deklasując swoich konkurentów. Przy dużym zaufaniu społecznym, jakim cieszy się marka Aspirin, pozostaje pytanie: dlaczego - jak wskazują opublikowane ostatnio badania przesiewowe - tylko 30% osób, które odniosłyby ewidentną korzyść ze stosowania aspiryny, otrzymuje ten lek?

Aspirina skuteczna w bólu

Nie da się całkowicie wyeliminować bólu z naszego życia. Na szczęście znamy coraz skuteczniejsze metody, by mu przeciwdziałać. Wyniki badania klinicznego opublikowane w czasopiśmie medycznym "Cephalalgia", wskazują, że składnik aktywny Aspirin(r) jest wysoce skuteczny w leczeniu napadowych napięciowych bólów głowy. Wykazano ponadto, że wystarczy 1 tabletka Aspiryny (500 mg ASA), aby uzyskać ten sam efekt przeciwbólowy, który osiąga się po przyjęciu aż dwóch tabletek paracetamolu (1000 mg). W badaniu tym wykazano również, że 500 mg ASA wykazuje przewagę w działaniu przeciwbólowym w porównaniu z jedną tabletką paracetamolu 500 mg. Dlatego Aspiryna jest jednym z liderów wśród wszystkich leków przeciwbólowych.

Aspiryna zwalcza migrenowe bóle głowy

Ból głowy należy do 10 najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza. W Polsce odsetek osób cierpiących na migrenę i związane z nią bóle głowy wynosi około 12%. Choroba ta występuje częściej niż cukrzyca, padaczka i astma. Kobiety chorują dwa razy częściej niż mężczyźni. Średni czas trwania napadu migreny wynosi jeden dzień, ale aż 20 % chorych miewa napady trwające 2 - 3 dni. Wynika z tego, że co najmniej 5% populacji ludzkiej cierpi przez 18 dni w roku z powodu migreny. Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że odbywa się z tego powodu ok. 10 mln porad lekarskich rocznie. Straty finansowe z powodu bólów głowy szacowane są na miliony dolarów rocznie.

Aspirin(r), oprócz tego że szybko i skutecznie zwalcza migrenowe bóle głowy, może mieć także zastosowanie w leczeniu profilaktycznym migreny. Badania przeprowadzone w Szpitalu Uniwersyteckim w Essen wykazały, że u 40% wszystkich osób cierpiących na migrenę częstotliwość występowania ataków migrenowych może się zmniejszyć przynajmniej o połowę dzięki stosowaniu profilaktycznie 300 mg kwasu acetylosalicylowego dziennie.

Aspiryna a zawały serca

Powszechne stosowanie Aspiryny może zapobiec 200 000 zawałów serca rocznie!. Aż 30% zgonów na świecie spowodowanych jest chorobami układu krążenia. Co 0,5 minuty na zawał serca umiera człowiek. Znamy już czynniki ryzyka powodujące choroby serca, nadal jednak nie do końca potrafimy w życiu zachować konieczną równowagę i poświęcić naszemu zdrowiu odpowiednią uwagę. Kluczowym czynnikiem, który mógłby poprawić tę sytuację jest zmiana stylu życia: zaprzestanie palenia i zwiększenie ilości wysiłku fizycznego oraz przejście na zdrowszą dietę niskocholesterolową.
Ryzyko zawału serca można zmniejszyć również dzięki prewencji farmakologicznej. Światowa Organizacja zdrowia pisze w swoim raporcie z 2002: -"Ponad połowie przypadków kalectwa spowodowanego chorobami serca lub udarem mózgu można zapobiec, stosując kombinację prostych i tanich środków", i dalej " Terapia aspiryną może zredukować ryzyko wystąpienia pierwszego zawału serca o 32 %."

Mała dawka kwasu acetylosalicylowego jest prostym, w wielu przypadkach skutecznym sposobem postępowania. Kwas acetylosalicylowy - składnik aktywny Aspirin(r) - zapobiega zlepianiu się płytek krwi. W badaniach klinicznych udowodniono, iż kwas acetylosalicylowy ma nie tylko zdolność do obniżania ryzyka zgonu w świeżym zawale serca, ale również zapobiega powtórnym zawałom i udarom mózgu w 50% przypadków.

W Polsce przyjmowanie aspiryny w profilaktyce i leczeniu chorób kardiologicznych jest wciąż zbyt niskie. Tymczasem "badania kliniczne przeprowadzone na dziesiątkach tysięcy chorych udowodniły, iż aspiryna zapobiega wystąpieniu i rozwojowi powszechnych chorób z kręgu miażdżycy, w których decydującą rolę odgrywa krzepnięcie krwi. Należą do nich: choroba wieńcowa i zawał serca, udar mózgu, miażdżyca tętnic obwodowych. Regularne zażywanie aspiryny zapobiega zarówno wystąpieniu tych chorób, jak i ich śmiertelnych następstw.

Aspiryna a rak płuc

Regularne zażywanie Aspiryny obniża zachorowalność na raka płuc
W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba zachorowań na nowotwory. Jest to jedna z najpoważniejszych chorób trapiących ludzkość. Naukowcy na całym świecie nieustannie badają zastosowanie kwasu acetylosalicylowego w profilaktyce przeciwnowotworowej. Badania opublikowane w jednym z ostatnich numerów British Journal of Cancer wskazują, iż regularne zażywanie kwasu acetylosalicylowego, aktywnego składnika Aspiryny (może, w pewnych przypadkach, obniżyć ryzyko zachorowania na raka płuc nawet do 43%. Według naukowców podstawowe znaczenie ma regularne i długoterminowe zażywanie kwasu acetylosalicylowego przez wiele lat.

Aspiryna rak jelita grubego

Aspiryna (może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 40%. Rak jelita grubego jest uważany za drugą co do częstości przyczynę zgonów z powodu chorób nowotworowych. Na świecie rocznie wykrywa się 850 000 nowych przypadków tej choroby. Pomimo, że szanse na wyleczenie przy wykryciu choroby we wczesnym stadium są wysokie, w samych tylko Stanach Zjednoczonych rocznie z powodu raka jelita grubego umiera około 48.000 ludzi. Czynniki ryzyka to m.in. niezdrowa dieta, nadmierne spożywanie alkoholu, brak ćwiczeń fizycznych. Badania epidemiologiczne wskazują, że kwas acetylosalicylowy, aktywny składnik Aspiryny, może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 40%.

Ocena artykułu

4.17
z 63 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(29)
4
 
(25)
3
 
(3)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.17 z 63 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty