Aromaterapia - uwagi i przeciwwskazania

- Osoby cierpiące na astmę, jak i te mające kruche naczynia krwionośne nie mogą stosować inhalacji
- Z każdym olejkiem trzeba się bliżej zapoznać. Olejki mogą być niebezpieczne dla osób cierpiących na epilepsję, choroby układu nerwowego.
- Osoby ze skłonnościami do alergii powinny przed zastosowaniem olejków wykonać test alergiczny - rozpuszczonym w wodzie olejkiem posmarować skórę za uchem i odczekać 12 godzin.
- Nie wolno z własnej inicjatywy stosować olejków doustnie
- Należy unikać długiego stosowania tego samego rodzaju olejku.
- Stosowanie olejków eterycznych w czasie ciąży powinno być skonsultowane z lekarzem lub aromatoterapeutą. Kobiety w ciąży nie powinny używać olejków: arcydzięglowego, tymiankowego, melisowego, mięty pieprzowej, jałowcowego, cyprysowego, hyzopowego, lawendowego, majerankowego, różanego, rumiankowego i kopru włoskiego. Generalnie przez pierwsze 3 miesiące ciąży w ogóle nie należy używać olejków.
- Wszystkie olejki cytrusowe podnoszą wrażliwość na słońce i dlatego po ich użyciu przez 6 godzin powinno się unikać kąpieli słonecznych. Najsilniej fototoksycznie działają: olejek bergamotowy, olejek limetkowy, olejek z pomarańczy gorzkiej, olejek cytrynowy i grejpfrutowy.
- Przed zastosowaniem na skórę trzeba wszystkie olejki rozcieńczyć, z wyjątkiem lawendowego i z drzewa herbacianego. Najbardziej drażniąco na skórę wpływają olejki: z angielskiego ziela, cynamonowy, miętowy, goździkowy, oregano i tymiankowy.
- Nie wolno wykonywać masażu aromatoterapeutycznego osobom ze stanami zapalnymi, jak np. żylaki podudzia lub zakrzepica, przy zakażeniu i ranach skóry, w przypadku chorób zakaźnych, przy wysokiej temperaturze ciała. Masaż jest niewskazany dla chorych na serce, nowotwory, po niedawno przebytej operacji.
- Olejku geraniowego nie powinno się stosować korzystając z pigułek antykoncepcyjnych, a tymiankowego przy nadciśnieniu.
- Dzieci nie mogą mieć dostępu do olejków eterycznych. Niektóre są żrące bądź trujące (zwłaszcza nie rozcieńczone).
- Rozmaryn, szałwia i tymianek nie powinny być stosowane u osób z wysokim ciśnieniem tętniczym.
- Ważne jest aby stosowanie aromaterapii nie zastąpiło porady lekarza.
Należy także pamiętać, że nawet niewielka ilość stosowanego olejku może po pewnym czasie skumulować się w organizmie do niebezpiecznego poziomu.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Objawy menopauzy
Czym charakteryzuje się i jak rozpoznać menopauzę.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.