Aromat kawy budzi mózg

Grupa naukowców z Korei Południowej, Niemiec i Japonii postanowiła to sprawdzić. Przeprowadzono szereg eksperymentów na szczurach. Porównywano aktywność komórek nerwowych u szczurów pozbawionych snu przez 24 godziny, które wdychały zapach kawy i tych, których nim nie inhalowano. Okazało się, że sam aromat jest w stanie w znacznym stopniu zwiększyć aktywność mózgu.
Stwierdzono, że zapach unoszący się z palonych ziaren kawy uruchamia złożony łańcuch reakcji biochemicznych. Pobudzenie receptorów węchu przez aromat kawy jest impulsem do szybszej i bardziej efektywnej pracy neuronów, a także przyspieszenia procesów produkcji białek. Zaobserwowano również stymulację i nasilenie produkcji protein odpowiedzialnych za mechanizmy antyoksydacyjne, naprawcze, energetyczne, obrony przed wirusami, oraz przewodnictwa nerwowego.
Mimo że historyczne wzmianki wskazują na używanie owoców kawy już w I tysiącleciu p.n.e., nasiona tej wspaniałej rośliny wciąż kryją przed nami wiele tajemnic. Miejmy nadzieję, że dalsze badania wyjaśnią wszystkie niewiadome.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.