Arnika

Arnica montana - Arnika górska
Arnica chamissonis - Arnika łąkowa
Arnica foliosa
Rodzina: Compositae /Asteraceae/
Opis surowca: Surowcem są koszyczki arniki zebrane w okresie kwitnienia.
Związki czynne: Zawiera flawonoidy: glikozydy kemferolu, kwercetyny. Występują także: trójterpeny (arnikolidy), laktony seskwiterpenowe typu gwajanu (arnikolidy), depsydy (kw. chlorogenowy, cynaryna), olejek eteryczny (kw. tłuszczowe, tymol).
Działanie: Antiodematicum, anticoagulans, vasotonicum, cardiacum. Główne związki czynne arniki - flawonoidy, dobrze wchłaniają się przez naskórek i docierają do naczyń włosowatych wzmacniając ich ścianki i zmniejszając ich przepuszczalność. Surowiec stosowany zewnętrznie ma działanie przeciwzapalnie i przyspiesza wchłanianie wybroczyn. Prowadzi do zmniejszenia samego obrzęku i jego bolesności. Wyciągi z surowca stosowane wewnętrznie obniżają ciśnienie krwi. Mają słabe działanie żółciotwórcze i rozkurczające na mięśnie gładkie . Poprawiają krążenie wieńcowe i mózgowe. Polepszają przepływ krwi w obrębie kończyn.
Wskazania: Zewnętrznie na krwiaki, stłuczenia, obrzęki pourazowe, owrzodzenia troficzne. Można także z powodzeniem stosować w przypadku zapalenia stawów, bólów barku, owrzodzeniu żylakowym i ukłuciu owadów. Pomocniczo przy zakrzepowym zapaleniu żył. Wewnętrznie można stosować wyciągi z surowca w zaburzeniach krążenia wieńcowego i mózgowego.
Uwagi: Po zastosowaniu miejscowym może dojść do podrażnienia i podwyższenia temperatury ciała .Przy stosowaniu wewnętrznym mogą wystąpić objawy przekrwienia przewodu pokarmowego. Nie należy stosować surowca w przypadku krwawiących ran i oparzeń III stopnia. Przeciwwskazaniem do stosowania wewnętrznego są krwawienia z przewodu pokarmowego i leczenie glikozydami nasercowymi.
Stanowiska: Arnika górska występuje w rejonach górskich i podgórskich prawie w całej Europie. W Polsce jest pod ochroną. Surowiec jest zbierany z upraw.
mgr Łukasz Ejsmontfarmaceuta
Podobne teksty
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.