Arginina - wielkie nadzieje

Arginina - wielkie nadzieje
Arginina od ponad 12 lat wzbudza wielkie emocje w świecie medycznym. Zainteresowanie tym aminokwasem wynika z odkrywania jego coraz to nowszych właściwości i zastosowań.

Arginina jest aminokwasem naturalnie występującym w organizmie człowieka. Naukowcom i badaczom powszechnie znana jest rola Argininy w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby. Aminokwas ten uczestniczy w "odtruwaniu" organizmu z toksycznych produktów przemiany materii (poprzez udział w cyklu mocznikowym).

Jednak uwaga badaczy skupia się na innym szlaku metabolicznym jakiemu podlega arginina w organizmie człowieka. Głośnym wydarzeniem w świecie naukowców było odkrycie, że arginina prowadzi do uwolnienia tlenku azotu (NO) - substancji o niezwykle korzystnym wpływie na naczynia krwionośne. Praca i badania, które doprowadziły do tego przełomowego odkrycia zostały spektakularnie docenione w 1998 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny.

Efektem wieloletnich badań jest wyłonienie nowych potencjalnych wskazań dla argininy wykorzystujących jej unikalny mechanizm działania.

Prawdopodobnie arginina znajdzie zastosowanie wspomagające w leczeniu chorób układu krążenia tj.: miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, miażdżycy zarostowej tętnic kończyn dolnych. Istnieją także inne postulowane wskazania.

Również polscy naukowcy od początku lat 90-tych prowadzą liczne prace badawcze poszukujące nowych zastosowań argininy. Prym wśród ośrodków naukowych wiedzie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, który szczególnie intensywnie zajmuje się tą tematyką.

Ocena artykułu

3.68
z 76 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(15)
4
 
(38)
3
 
(11)
2
 
(8)
1
 
(4)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.68 z 76 głosów

70%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty