Antybiotyki nie zapobiegajÄ… chorobie serca

Antybiotyki przeciw Chlamydia pneumoniae, bakterii wykrytej w naczyniach wieńcowych wielu osób z chorobą wieńcową, nie zapobiegają rozwojowi choroby serca. Taki jest wynik badań przedstawionych na ostatnim kongresie European Society of Cardiology.
Bakteria Chlamydia pneumoniae (CP), jest odpowiedzialna za zapalenie płuc. Próbowano powiązać ją z miażdżycą, ponieważ wykryto jej obecność w płytkach miażdżycowych i dowiedziono, że zakażenie CP przyspiesza rozwój miażdżycy.
U wielu osób po zawale serca stwierdzono zakażenie CP, co sugerowało, że to właśnie infekcja bakterią powodowała stan zapalny i chorobę serca. Dlatego miano nadzieję, że zlikwidowanie zakażenia może zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru.
W trakcie badań 4.000 osób z chorobą serca zostały podzielone na dwie grupy, z których pierwsza przyjmowała antybiotyk a grupa kontrolna placebo. Niestety okazało się, próba leczenia antybiotykiem nie dała pożądanych rezultatów. Po roku badań nie stwierdzono spadku stopnia śmiertelności i zawałów serca, w obu grupach wynosił 22%.
Wyniki badań bardzo zawiodły naukowców. Teoria zakażenia była wielce prawdopodobna, ponieważ ponad połowa osób z zawałem serca była zakażona Chlamydia pneumoniae, gdy tylko 5% próbek krwi zdrowych ludzi nosi ślady obecności tej bakterii.
Większość specjalistów zgodziła się, że trzeba się skoncentrować na sposobach leczenia o udowodnionej skuteczności, tj. leki obniżające poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Dla zdrowia serca bardzo ważny jest styl życia, a więc zaprzestanie palenia papierosów, wykonywanie ćwiczeń i dieta bogata w warzywa, owoce i ryby.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Zdrowe plecy - posag na całe życie
Według europejskich statystyk są jedną z najpowszechniejszych przyczyn absencji chorobowej i uzasadnieniem blisko połowy wniosków rentowych.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.