Alkohol ochroni przed osteoporozą?

Stwierdzono już pozytywny wpływ alkoholu w profilaktyce chorób serca. Czy teraz stanie się orężem w walce z osteoporozą?
Dotychczas dowodzono jedynie, że nadmierne spożywanie alkoholu działa destrukcyjnie na stan kości, prowadząc do ubytków w ich mineralnej gęstości. Zrywają z tą tendencją wyniki badań zamieszczone w The American Journal of Medicine. Opublikowane dane sugerują, że osoby pozwalające sobie maksymalnie na jeden drink dziennie, mają mocniejsze i mniej podatne na złamania kości.
Zespół ze szpitala Montefiore Medical Center dowiódł, że spożywanie jednego napoju alkoholowego dziennie może aż o 20% zmniejszyć ryzyko złamania w obrębie stawu biodrowego (typowego urazu w przebiegu osteoporozy) w porównaniu od osób stroniących od alkoholu. Ograniczenie do jednej porcji alkoholu jest bezwzględne, ponieważ spożycie większej jego ilości powoduje wzrost zagrożenia uszkodzenia kości o 39%.
Korzystne właściwości alkoholu najprawdopodobniej biorą się z jego oddziaływania na poziom krążących w organizmie estrogenów, które są odpowiedzialne za zachowanie kości w zdrowiu.
Naukowcy jednak podkreślają, że wyniki ich badań nie są jeszcze wystarczającym powodem do sięgania przez abstynentów po alkohol, a spożycie więcej niż dwóch drinków dziennie może poważnie zaszkodzić zdrowiu.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Karmienie naturalne niemowląt
Karmienie piersią jest jedynym naturalnym sposobem żywienia niemowlęcia w pierwszych miesiącach jego życia.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.