Alkohol ochroni przed osteoporozą?

Alkohol ochroni przed osteoporozą?

Stwierdzono już pozytywny wpływ alkoholu w profilaktyce chorób serca. Czy teraz stanie się orężem w walce z osteoporozą?

Dotychczas dowodzono jedynie, że nadmierne spożywanie alkoholu działa destrukcyjnie na stan kości, prowadząc do ubytków w ich mineralnej gęstości. Zrywają z tą tendencją wyniki badań zamieszczone w The American Journal of Medicine. Opublikowane dane sugerują, że osoby pozwalające sobie maksymalnie na jeden drink dziennie, mają mocniejsze i mniej podatne na złamania kości.

Zespół ze szpitala Montefiore Medical Center dowiódł, że spożywanie jednego napoju alkoholowego dziennie może aż o 20% zmniejszyć ryzyko złamania w obrębie stawu biodrowego (typowego urazu w przebiegu osteoporozy) w porównaniu od osób stroniących od alkoholu. Ograniczenie do jednej porcji alkoholu jest bezwzględne, ponieważ spożycie większej jego ilości powoduje wzrost zagrożenia uszkodzenia kości o 39%.

Korzystne właściwości alkoholu najprawdopodobniej biorą się z jego oddziaływania na poziom krążących w organizmie estrogenów, które są odpowiedzialne za zachowanie kości w zdrowiu.

Naukowcy jednak podkreślają, że wyniki ich badań nie są jeszcze wystarczającym powodem do sięgania przez abstynentów po alkohol, a spożycie więcej niż dwóch drinków dziennie może poważnie zaszkodzić zdrowiu.

Ocena artykułu

4
z 30 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(12)
4
 
(12)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4 z 30 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty