5 najlepszych sposobów na złagodzenie skurczów żołądka

5 najlepszych sposobów na złagodzenie skurczów żołądka
Spis treści
  1. Przyczyny skurczów żołądka
  2. Jak poradzić sobie z przykrymi dolegliwościami?

Skurcze żołądka same w sobie nie świadczą o problemach ze zdrowiem – to wyraz tzw. perystaltyki przewodu pokarmowego, czyli ruchów propulsywnych, dzięki którym pokarm w żołądku jest przesuwany, rozdrabniany i mieszany z enzymami trawiennymi. W prawidłowych warunkach ta praca żołądka nie jest przez nas odczuwana. Dopiero w stanach chorobowych może być odbierana jako dotkliwy ból w nadbrzuszu z towarzyszącym wzdęciem, uczuciem pełności, odbijaniem, nudnościami czy wymiotami.

Przyczyny skurczów żołądka

Zazwyczaj przyczyną tej dolegliwości jest niestrawność spowodowana spożyciem ciężkostrawnych pokarmów. Wśród innych powodów wymienia się choroby przewodu pokarmowego, takie jak choroba refluksowa, choroba wrzodowa, choroby trzustki, a także rak żołądka. Bywa i tak, że uciążliwe objawy mają podłoże psychogenne – są wywołane nadmiernym stresem.

Jak poradzić sobie z przykrymi dolegliwościami?

Uważaj na to co jesz

Zasadnicze znaczenie w profilaktyce ma dieta. Ważne, żeby wyeliminować pokarmy ciężkostrawne, tłuste, wzdymające, ostro przyprawione. Jeść należy powoli, bez pośpiechu i dokładnie przeżuwać każdy kęs. Warto swoje menu planować tak, aby spożywać kilka małych posiłków zamiast 2-3 bardzo obfitych.

Skorzystaj z dobrodziejstw natury

Wspomagająco w łagodzeniu dolegliwości działają napary ziołowe np. z mięty lub dziurawca,
a także karczochy czy siemię lniane.

Unikaj alkoholu i nie pal papierosów

Alkohol spożywany w nadmiarze oraz palenie papierosów ma wiele negatywnych dla zdrowia skutków - również i tutaj nie jest inaczej. Postaraj się ograniczyć spożycie alkoholu, a jeśli palisz – znajdź siłę i motywację do zerwania z nałogiem.

Lecz przyczynę

Niezmiernie istotne jest znalezienie przyczyny dolegliwości, w czym z całą pewnością pomoże lekarz. Zidentyfikowanie choroby odpowiedzialnej za nawracający dyskomfort, pozwoli na zastosowanie odpowiedniego leczenia (np. włączenie inhibitorów pompy protonowej w chorobie refluksowej bądź terapii eradykacyjnej w chorobie wrzodowej).

Doraźnie stosuj leki rozkurczowe

W doraźnym łagodzeniu bólu, jaki powodują skurcze żołądka mogą pomóc leki rozkurczowe, które wpływają na mięśniówkę gładką przewodu pokarmowego. Preparaty zawierające m.in. hioscynę, jak np. Buscopan są powszechnie dostępne i pomocne w uśmierzaniu dolegliwości gastrycznych.

Zazwyczaj opisywane powyżej objawy mają charakter łagodny i poddają się leczeniu. Jednakże należy mieć na uwadze, że czasem wiążą się z poważnymi chorobami. Dlatego też nie należy ich bagatelizować i w razie jakichkolwiek wątpliwości zgłosić się niezwłocznie do lekarza. Szczególnie niepokojące są uporczywe wymioty, krwawienia z przewodu pokarmowego, zatrzymanie stolca, przewlekły ból brzucha, szczególnie ten, pojawiający się w nocy.

Ocena artykułu

3.4
z 5 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(0)
4
 
(3)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.4 z 5 głosów

60%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty