23 tydzień ciąży

23 tydzień ciąży
Spis treści
  1. Rozwój twojego dziecka
  2. Twoja ciąża

Rozwój twojego dziecka

W tym tygodniu gromadzi się pigment, który nada kolor skórze dziecka. Mimo że postępuje gromadzenie się tkanki tłuszczowej, skóra dziecka jest nadal luźna i pofałdowana. Jest to spowodowane tym, że skóra rozwija się szybciej niż tkanka tłuszczowa.

Twoje dziecko kontynuuje swój trening fizyczny, poruszając regularnie mięśniami palców, ramion oraz nóg. W rezultacie możesz odczuwać bardziej nasilone ruchy płodu.

Dziecko waży teraz około 450 gramów. Jeśli doszło by do przedwczesnego porodu, dziecko ważące poniżej funta ma szansę przeżycia dzięki specjalistycznej opiece lekarskiej ale może mieć w przyszłości mniejsze lub większe nieprawidłowości w trakcie rozwoju. Wraz z postępem wiedzy medycznej w dziedzinie opieki prenatalnej, rokowanie dla dzieci urodzonych przedwcześnie jest coraz lepsze.

Twoja ciąża

Im bliżej daty porodu, tym większe możesz mieć problemy ze snem. Kobieta ciężarna często nie może spać z powodu niepokoju, częstej potrzeby oddawania moczu, zgagi, kurczów nóg i ogólnego złego samopoczucia. Jednak zdrowie twoje i twojego dziecka zależy od twojego wypoczynku. Spróbuj wziąć ciepłą kąpiel, włączyć kojącą muzykę, poczytać książkę lub wypić herbatkę ziołową, by ułatwić sobie zasypianie.

Wielu lekarzy poleca kobietom ciężarnym spanie na boku zamiast na plecach czy brzuchu, tak by krew napływała bez problemu do łożyska. Jeśli nie jest ci tak wygodnie, spróbuj umieścić poduszkę między kolanami, co pozwoli zmniejszyć nacisk ciężaru ciała w czasie gdy leżysz na boku.

Ocena artykułu

4.58
z 106 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(70)
4
 
(32)
3
 
(1)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.58 z 106 głosów

96%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty