2 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży
Spis treści
  1. Rozwój twojego dziecka
  2. Twoja ciąża

Rozwój twojego dziecka

Marzysz o chłopcu czy dziewczynce? Chociaż będziesz musiała jeszcze poczekać zanim dowiesz się na jaki kolor pomalować pokój dziecinny (różowy czy niebieski), to płeć twojego dziecka zostaje ustalona już w momencie zapłodnienia, do którego może dojść pod koniec tego tygodnia. Spośród 46 chromosomów które składają się na materiał genetyczny twojego dziecka, dwa chromosomy - jeden z plemnika i jeden z komórki jajowej - determinują płeć dziecka. Każda komórka jajowa posiada chromosom X, a plemnik może zawierać chromosom X lub Y. Jeśli plemnik ma chromosom X, urodzi się dziewczynka; jeśli Y - będziesz mieć chłopca.

Chociaż dopiero co doszło do zapłodnienia, twoje dziecko już pracuje pełną parą. Komórka jajowa przechodzi proces podziałów. Trzydzieści godzin po zapłodnieniu dzieli się na dwie komórki, potem na cztery, osiem i dzieli się dalej równocześnie przemieszczając się z jajowodu do macicy. Zanim dotrze do macicy liczba komórek dojdzie do 32 i utworzą one morulę. Tydzień po zapłodnianiu jest to już 250 komórek.

Twoja ciąża

Wyściółka macicy, która będzie odżywiać dziecko, rozwija się a twój organizm produkuje FSH (hormon stymulujący pęcherzyk jajnikowy), który pobudza komórkę do dojrzewania. Pod koniec tego tygodnia komórka jajowa znajdzie się w jajowodzie.

Jesteś właśnie w środku swojego cyklu menstruacyjnego (jeśli twoje cykle są regularnie 28-dniowe), masz owulację i jest to najbardziej dogodny termin dla zapłodnienia. Jeśli w tym tygodniu odbędziesz stosunek seksualny bez zabezpieczenia, możesz zajść w ciążę. Po ejakulacji miliony plemników wędrują z macicy do jajowodu, gdzie oczekuje je komórka jajowa. Dzięki specjalnym enzymom jeden z plemników może wniknąć do komórki jajowej i dochodzi do zapłodnienia. Podczas zapłodnienia łączy się materiał genetyczny komórki jajowej i plemnika. Teraz jesteś już w ciąży - chociaż twoje ciało nie daje ci żadnych sygnałów świadczących o tym fakcie.

Ocena artykułu

3.71
z 34 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(7)
4
 
(17)
3
 
(5)
2
 
(3)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.71 z 34 głosów

71%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty