2 tydzień ciąży
![2 tydzień ciąży](https://mediweb.pl/pictures/preview.jpg)
Rozwój twojego dziecka
Marzysz o chłopcu czy dziewczynce? Chociaż będziesz musiała jeszcze poczekać zanim dowiesz się na jaki kolor pomalować pokój dziecinny (różowy czy niebieski), to płeć twojego dziecka zostaje ustalona już w momencie zapłodnienia, do którego może dojść pod koniec tego tygodnia. Spośród 46 chromosomów które składają się na materiał genetyczny twojego dziecka, dwa chromosomy - jeden z plemnika i jeden z komórki jajowej - determinują płeć dziecka. Każda komórka jajowa posiada chromosom X, a plemnik może zawierać chromosom X lub Y. Jeśli plemnik ma chromosom X, urodzi się dziewczynka; jeśli Y - będziesz mieć chłopca.
Chociaż dopiero co doszło do zapłodnienia, twoje dziecko już pracuje pełną parą. Komórka jajowa przechodzi proces podziałów. Trzydzieści godzin po zapłodnieniu dzieli się na dwie komórki, potem na cztery, osiem i dzieli się dalej równocześnie przemieszczając się z jajowodu do macicy. Zanim dotrze do macicy liczba komórek dojdzie do 32 i utworzą one morulę. Tydzień po zapłodnianiu jest to już 250 komórek.
Twoja ciąża
Wyściółka macicy, która będzie odżywiać dziecko, rozwija się a twój organizm produkuje FSH (hormon stymulujący pęcherzyk jajnikowy), który pobudza komórkę do dojrzewania. Pod koniec tego tygodnia komórka jajowa znajdzie się w jajowodzie.
Jesteś właśnie w środku swojego cyklu menstruacyjnego (jeśli twoje cykle są regularnie 28-dniowe), masz owulację i jest to najbardziej dogodny termin dla zapłodnienia. Jeśli w tym tygodniu odbędziesz stosunek seksualny bez zabezpieczenia, możesz zajść w ciążę. Po ejakulacji miliony plemników wędrują z macicy do jajowodu, gdzie oczekuje je komórka jajowa. Dzięki specjalnym enzymom jeden z plemników może wniknąć do komórki jajowej i dochodzi do zapłodnienia. Podczas zapłodnienia łączy się materiał genetyczny komórki jajowej i plemnika. Teraz jesteś już w ciąży - chociaż twoje ciało nie daje ci żadnych sygnałów świadczących o tym fakcie.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Objawy ciąży
Jakie objawy ciąży jedynie sugerują możliwość i prawdopodobieństwo ciąży a jakie są pewnym dowodem ciąży.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Ciąża pozamaciczna rodzaje i objawy
Ciąża ektopowa to każda ciąża, która rozwija się poza jamą macicy.
Owulacja
Jak obliczyć, kiedy zachodzi u Ciebie owulacja...
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Cykl menstruacyjny
Zachodzący w organiźmie kobiety cykliczne zmiany są wynikiem procesu wymiany informacji między obszarem mózgu zwanym podwzgórzem, przysadką mózgową, jajnikami i macicą.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.