19 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży
Spis treści
  1. Rozwój twojego dziecka
  2. Twoja ciąża

Rozwój twojego dziecka

Twoje dziecko jest pokryte tłustą substancją, nazywaną mazią płodową, która pomaga ochraniać delikatną skórę przed wyschnięciem lub zadrapaniem. Dzieci urodzone przedwcześnie mogą być pokryte tym płaszczem ochronnym po urodzeniu. W mózgu dziecka rozwijają się miliony motoneuronów - są to nerwy które łączą mięśnie z mózgiem. W wyniku tego procesu dziecko może już, poza ruchami automatycznymi, świadomie poruszać mięśniami np. ssać kciuk.

Twoja ciąża

Cały czas myślisz o zdrowiu dziecka. Pierwsze jego ruchy upewnią cię że wszystko jest w porządku. Zwykle kobiety odczuwają je w 18-20 tygodniu ciąży. Te pierwsze ruchy dziecka mogą być odczuwane jako niepokój lub burczenie w brzuchu. W późniejszej ciąży będziesz odczuwać kopnięcia, uderzenia i możliwe że też czkawki! Każde dziecko porusza się w inny sposób ale jeśli jesteś zaniepokojona rodzajem tych ruchów, jeśli zmniejszy się ich ilość lub natężenie, porozmawiaj się ze swoim lekarzem.

Wiele kobiet zastanawia się czy w tym okresie ciąży uprawianie seksu nie skrzywdzi dziecka. Odpowiedź brzmi - nie. Seks jest uznawany za bezpieczny na każdym etapie ciąży, jeśli tylko twoja ciąża należy do prawidłowych. Jednak nie oznacza to, że będziesz miała ochotę na seks. Wiele kobiet ciężarnych odczuwa zmienną ochotę na seks w różnych okresach ciąży. Zależy to od ich zmęczenia, powiększania się brzucha, niepokoju o poród i innych zmian w organizmie. Staraj się porozmawiać o tym z partnerem. Mimo że będziecie zaaferowani perspektywą pojawienia się dziecka, ważne jest by mieć trochę czasu tylko dla siebie.

Ocena artykułu

4.17
z 125 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(57)
4
 
(50)
3
 
(6)
2
 
(6)
1
 
(6)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.17 z 125 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty