18 tydzień ciąży

Rozwój twojego dziecka
Zacznij podszkalać się w śpiewaniu kołysanek - twoje dziecko już słyszy! Kosteczki ucha wewnętrznego i zakończenia nerwowe neuronów łączących ucho z mózgiem rozwinęły się na tyle, że twoje dziecko słyszy dźwięki takie jak bicie twojego serca i szum krwi w naczyniach pępowiny. Może się nawet przestraszyć głośnych dźwięków. Rozwijają się także oczy twojego dziecka - siatkówka mogłaby już odebrać błysk światła jeśli przystawiłabyś jego źródło do macicy. Twoje dziecko potrafi też już połykać i połyka do litra płynu owodniowego w ciągu dnia. Ostatnie badania wskazują, że dziecko może nawet odczuwać pragnienie. Pragnienie może odpowiadać za ilość połykanego płynu i gwarantować stałą ilość ochronnego płynu owodniowego. Do tej pory kości dziecka rozwijały się ale były miękkie. W tym tygodniu zaczynają twardnieć i kostnieć. Kostnieją głównie kości nóg i ucha środkowego.
Twoja ciąża
Prawdopodobnie zaczynasz się przygotowywać do życia z dzidziusiem. Pamiętaj, że przygotowania te powinny objąć nie tylko gromadzenia pieluszek i przemalowywanie pokoju dziecięcego, ale także poszukanie pediatry czy innego lekarza który będzie się opiekował twoim dzieckiem. Umów się na wizytę, by omówić z lekarzem takie kwestie, jak możliwość zamawiania wizyt, plan szczepień i w jakich sytuacjach powinnaś wzywać pogotowie. Powinnaś się też dowiedzieć tak dużo jak to możliwe o systemie działania przychodni i wykonywanych tam badaniach, zabiegach (zapytaj się, ilu lekarzy pracuje w ośrodku, gdzie są dyżury nocne i weekendowe, jak wygląda sprawa zamawiania wizyty telefonicznie, z jakimi współpracują szpitalami, jakich wymagają dokumentów ubezpieczeniowych, z jakimi współpracują specjalistami, jak postępują w nagłych przypadkach?). To ważne byś czuła się pewnie i ufała lekarzowi zajmującemu się twoim dzieckiem.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Termin porodu
Jak obliczyć najbardziej prawdopodobny termin, w którym urodzi się twoje dziecko.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.