16 tydzień ciąży

16 tydzień ciąży
Spis treści
  1. Rozwój twojego dziecka
  2. Twoja ciąża

Rozwój twojego dziecka

Twoje dziecko waży teraz około 80 gramów i mierzy około 116 milimetrów. Dotąd ruchy mięśni dziecka były przypadkowe, niezamierzone, ale od tego tygodnia są one już dowolne. Dziecko potrafi trzymać wyprostowaną główkę, a rozwinięte mięśnie mimiczne twarzy pozwalają mu na marszczenie czoła lub mrużenie oczu.

Podczas rozwoju szkieletu coraz więcej wapnia jest gromadzonego w kościach płodu. Jeśli twoje dziecko jest dziewczynką, w jej jajnikach powstają miliony jajeczek.

Twoja ciąża

Około 16-18 tygodnia ciąży twój ginekolog zaleci ci specjalne badanie krwi, zwane "potrójnym", w którym oznacza się poziomy alfa-fetoproteiny (AFP), białka produkowanego przez płód, oraz hormonów ciążowych hCG i estriolu we krwi matki. Wyniki tego badania mogą powiedzieć matce, czy jej dziecko jest w grupie ryzyka patologii cewy nerwowej pod postacią rozszczepu kręgosłupa lub nieprawidłowości chromosomalnej takiej jak zespół Downa. U 50 kobiet spośród 1000, które poddają się temu testowi, stwierdzane są nieprawidłowe wyniki badania, ale tylko jedna czy dwie z nich urodzi dzieci z patologią cewy nerwowej. Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat ryzyka i korzyści wynikających z wykonania tego testu.

Ocena artykułu

3.89
z 89 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(19)
4
 
(53)
3
 
(9)
2
 
(4)
1
 
(4)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.89 z 89 głosów

81%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty