13 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży
Spis treści
  1. Rozwój twojego dziecka
  2. Twoja ciąża

Rozwój twojego dziecka

Jesteś już blisko końca pierwszego trymestru ciąży. Łożysko dojrzało i zaopatruje płód w związki odżywcze, tlen, a oczyszcza krew z substancji szkodliwych. Łożysko produkuje też hormony: progesteron i estriol, które biorą udział w utrzymaniu ciąży.

Powieki twojego dziecka pozostają zrośnięte by ochraniać rozwijające się oczy. Gdy już będziesz miała swoje dziecko w domu, nieraz zamarzysz by jego oczy zamknęły się choć na chwilę, byś ty mogła odpocząć.

W tym tygodniu twoje dziecko potrafi też wkładać sobie co jakiś czas kciuk do buzi, mimo tego, że jego mięśnie służące do ssania jeszcze się w pełni nie rozwinęły. Dziecko ma już żebra, a tkanka tworząca kości rozwija się wokół główki, rąk i nóg.

Twoja ciąża

Zapewne na pierwszej wizycie twój lekarz zalecił ci przyjmowanie witamin dla kobiet w ciąży. Suplementacja witamin w połączeniu ze zdrową dietą zapewnia twojemu dziecku odpowiednie zaopatrzenie w kwas foliowy, cynk, żelazo i wapń, które są niezbędne do jego wzrostu i rozwoju. W niektórych przypadkach nieprawidłowe przyjmowanie witamin może zmniejszyć ich wchłanianie a tym samym zaopatrzenie w nie dziecka.

Ocena artykułu

4.14
z 78 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(35)
4
 
(31)
3
 
(4)
2
 
(4)
1
 
(4)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.14 z 78 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty