1 tydzień ciąży
Spis treści
Rozwój twojego dziecka
Ten pierwszy tydzień to tak naprawdę twoja miesiączka. Ponieważ termin twojego porodu jest obliczany od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, ten tydzień liczy się jako część ciąży nawet jeśli faktycznie nie doszło jeszcze do zapłodnienia.
Twoja ciąża
Podczas ciąży stan twojego ciała i zdrowia idzie ręka w rękę ze zdrowiem twojego dziecka. Jeśli planujesz ciążę, poświęć trochę czasu by przygotować swój organizm do macierzyństwa. Przed zajściem w ciążę powinnaś:
- Unikać alkoholu, leków i papierosów. Te substancje i używki mogą powodować uszkodzenia płodu, płodowy zespół alkoholowy, zaburzenia oddechowe, niską wagę urodzeniową i inne problemy zdrowotne u dziecka.
- Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat leków przepisywanych na receptę, które zażywasz. Musisz przedsięwziąć szczególne środki ostrożności jeśli chodzi o leki ponieważ wiele leków dostępnych na receptę oraz bez recepty może uszkodzić płód. Na przykład izotretynoina - lek przeciwtrądzikowy, musi być odstawiony na dłuższy czas przed ciążą. Inne leki, które lekarz poradzi ci abyś ich unikała to aspiryna oraz środki przeciwbólowe z acetaminofenem, leki przeciwdepresyjne, przeciwhistaminowe, antybiotyki takie jak streptomycyna i tetracyklina, antykoagulanty, które stosuje się w zaburzeniach krzepnięcia oraz leki przeciwdrgawkowe stosowane przy napadach padaczkowych. Jednak nie przestań brać leków bez konsultacji z lekarzem - pomoże ci on ocenić korzyści i ryzyko zażywania przepisanych leków w porównaniu z zaprzestaniem ich stosowania.
- Stosuj dietę zawierającą odpowiednią ilość witamin, szczególnie kwasu foliowego. Kobiety planujące ciążę powinny zażywać przynajmniej 0.4 do 0.8 miligramów kwasu foliowego każdego dnia. Odpowiednia podaż kwasu foliowego zmniejsza ryzyko patologii cewy nerwowej (uszkodzenia mózgu lub rdzenia kręgowego ), takich jak rozszczep kręgosłupa. Pamiętaj by porozmawiać z lekarzem na temat przyjmowania kwasu foliowego w czasie gdy planujesz zajście w ciążę.