Żółty Tydzień - warto zaszczepić się wcześniej.

Żółty Tydzień - warto zaszczepić się wcześniej.
W dniach 31. marca - 5. kwietnia br. (poniedziałek - sobota) odbędzie się jedenasta edycja "Żółtego Tygodnia" - akcji promocyjnych szczepień przeciwko wirusowym zapaleniom wątroby typu A i typu B (WZW typu A - "żółtaczka pokarmowa" i WZW typu B - "żółtaczka wszczepienna"). Podczas "Żółtego Tygodnia" za badanie lekarskie, szczepionkę i wykonanie szczepienia zapłacimy mniej niż za tę samą szczepionkę w aptece. Dodatkowe informacje o chorobach, ich profilaktyce oraz adresy gabinetów biorących udział w akcji można uzyskać za pośrednictwem ogólnopolskiej infolinii (0 prefix 22) 571 90 00 oraz strony internetowej (www.zoltytydzien.pl).

"Żółty Tydzień" to jedna z niewielu okazji do zaszczepienia się przeciwko wirusowym zapaleniom wątroby typu A i typu B szczepionkami, które spełniają najwyższe światowe standardy bezpieczeństwa i skuteczności. W każdym z miast uczestniczących w "Żółtym Tygodniu", w wybranych gabinetach będzie można zaszczepić się pojedynczymi szczepionkami przeciwko WZW typu A i WZW typu B, a także szczepionką skojarzoną uodporniającą na oba typy choroby. W trakcie akcji cena dostępnej na miejscu szczepionki wraz z zastrzykiem oraz niezbędnym badaniem lekarskim będzie niższa niż cena tej samej szczepionki w aptece. Jedynie zastosowanie pełnego cyklu szczepień (dwie lub trzy dawki w zależności od wybranej szczepionki) gwarantuje długotrwałą ochronę przed zachorowaniem.

Potencjalnie śmiertelny wirus "żółtaczki wszczepiennej" (HBV) zagraża każdemu z nas, niezależnie od wieku. Do zakażenia HBV może dojść podczas zabiegów medycznych naruszających ciągłość tkanek, takich jak iniekcje, dializy, gastroskopie, zabiegi stomatologiczne, jak również podczas przekłuwania uszu, wykonywania tatuażu, manicure, w salonie fryzjerskim. Wirus przenosi się również poprzez kontakt seksualny z zakażonym partnerem. W Polsce aż 60% zakażeń jest następstwem zabiegów medycznych. Wirus HBV jest od 50 do 100 razy bardziej zakaźny od wirusa HIV. Zarówno przebieg WZW typu B, jak i powikłania choroby są bardzo ciężkie. "Żółtaczka wszczepienna" może doprowadzić do marskości i niewydolności wątroby, a także rozwoju raka tego narządu. Wtedy jedyną szansą na przeżycie jest przeszczep. W Polsce, pomimo spektakularnego spadku liczby zachorowań związanego z upowszechnieniem szczepień, na WZW typu B zapada rocznie ponad dwa tysiące osób. Ponadto szacuje się, że 1%-2%, czyli aż 500 tys. Polaków jest nosicielami wirusa HBV i stanowi potencjalne źródło zakażenia dla innych. Jedyną skuteczną i długotrwałą metodą zapobiegania WZW typu B i jego konsekwencjom są szczepienia ochronne. W Polsce szczepienia przeciwko "żółtaczce wszczepiennej" są zalecane wszystkim nieuodpornionym, a w szczególności: dzieciom nie podlegającym szczepieniom obowiązkowym, młodzieży, kobietom w wieku rozrodczym, przewlekle chorym oraz osobom przygotowującym się do zabiegów operacyjnych.

Wirus WZW typu A (HAV) przenosi się drogą pokarmową. Do zachorowania dochodzi poprzez spożycie zanieczyszczonej wirusem wody pitnej lub mytych w niej owoców i innych surowych pokarmów oraz poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną. WZW typu A wymaga hospitalizacji, może być długotrwałe i mieć ciężki przebieg, zwłaszcza u osób dorosłych. Obecnie aż 93% dzieci do 15. roku życia nie ma przeciwciał chroniących przed zachorowaniem. W związku ze zwiększającą się liczbą osób podatnych na zachorowanie stale wzrasta w Polsce zagrożenie wybuchem epidemii "żółtaczki pokarmowej". W Polsce szczepienie przeciwko WZW typu A zalecane jest szczególnie dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokim ryzyku zachorowania na WZW typu A.

Podczas "Żółtego Tygodnia" ceny szczepień będą kształtować się następująco:

  • przeciwko WZW typu B (dawka dla osoby dorosłej) - do 40 zł
  • przeciwko WZW typu B (dawka pediatryczna) - do 33 zł
  • przeciwko WZW typu A (dawka dla osoby dorosłej) - do 97 zł
  • przeciwko WZW typu A (dawka pediatryczna) - do 68 zł
  • przeciwko WZW typu A + B (dawka dla osoby dorosłej) - do 95 zł
  • przeciwko WZW typu A + B (dawka pediatryczna) - do 62 zł

Ocena artykułu

4.49
z 68 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(49)
4
 
(10)
3
 
(3)
2
 
(5)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.49 z 68 głosów

87%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty