Stosowanie olejków aromaterapeutycznych

Stosowanie olejków aromaterapeutycznych
Spis treści
  1. Stosowanie olejków aromaterapeutycznych
  2. Inhalacje aromaterapeutyczne
  3. Kąpielearomaterapeutyczne
  4. Masaż aromaterapeutyczny
  5. Kremy, balsamy, kompresy, okłady aromaterapeutyczne

Każdy kto rozpoczyna kurację olejkami eterycznymi powinien pamiętać, że w handlu dostępnych jest niestety, mnóstwo chemicznych podróbek, które można użyć jedynie do perfumowania pomieszczeń np. podróbkę olejku drzewa sandałowego Santalum album z zachodu Indii stanowi tani Amyris balsamisfera z zachodu, który jest rośliną o zbliżonym zapachu, jednak bez możliwości leczniczych i terapeutycznych.

Stosowanie olejków aromaterapeutycznych

Do leczenia nadają się wyłącznie olejki czyste, z roślin do uprawy których nie stosowano pestycydów. W aromaterapii najważniejszy jest olejek, który leczonej osobie najprzyjemniej pachnie. Naturalne olejki eteryczne z uwagi na wysokie stężenie używa się niezwykle oszczędnie i z dużym respektem. Niektóre bywają żrące, silnie trujące lub powodują uczulenia.

Olejki można stosować do masażu, inhalacji aromatoterapeutycznych, kąpieli i do oddziaływania bezpośrednio na skórę w postaci kompresów, toników, czy kremów i maseczek. Często wykorzystywane są mieszanki olejków, jednak specjaliści uważają, że w takiej mieszance nie powinno być więcej niż 5 olejków.

Inhalacje aromaterapeutyczne

Inhalacje aromaterapeutyczne polegają na wdychaniu oparów lotnych olejków podgrzewanych w kominku aromaterapeutycznym. Ciepło świeczki podgrzewa miseczkę z mieszanką olejku i wody, co powoduje odparowanie olejku i jego rozproszenie się w pomieszczeniu. Metoda ta jest bardzo skuteczne w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych (katar, kaszel, przeziębienia, zapalenia zatok, gardła i itp.) i bólach głowy.

Kąpielearomaterapeutyczne

Kąpiele aromaterapeutyczne polegają na ciepłej kąpieli z dodatkiem olejku. Kąpiele korzystnie wpływają na dolegliwości fizyczne i psychiczne. Metoda ta jest skuteczna m.in. przy stresie, bezsenności, zmęczeniu, infekcjach dróg oddechowych, bólach mięśniowych i chorobach skóry. W czasie kąpieli aromaterapeutycznej nie należy używać środków myjących ani płynów do kąpieli. Kąpiele mozna także wykorzystać do celów kosmetycznych. Stosowane są w stanach zapalnych skóry, trądziku, "skórce pomarańczowej", przy nadmiernej potliwości, przesuszonej skórze i pękaniu naczyń krwionośnych.

Masaż aromaterapeutyczny

Masaż aromaterapeutyczny polega na masowaniu całego ciała lub tych jego części, w których odczuwane są dolegliwości oliwą roślinną z dodatkiem olejków eterycznych. Masaż oddziaływuje zarówno bezpośrednio na skórę jaki i poprzez wdychanie oparów, dlatego można go stosować zarówno przy chorobach skóry, chorobach wewnętrznych i problemach psychologicznych. Masaż miejscowy skutecznie usuwa napięcie mięśni, zwiększa poziom endorfin, które znoszą ból. Podczas masażu całego ciała należy uważać na żylaki i na barwne plamy, guzki, brodawki, znajdujące się na skórze.

Kremy, balsamy, kompresy, okłady aromaterapeutyczne

Kremy, balsamy, kompresy, toniki, okłady stosuje się przy wszelkich schorzeniach skórnych. Zimne okłady stosuje sie przy zwichnięciach, skręceniach, obrzękach i przy bólach głowy natomiast gorące okłady skutecznie łagodzą bóle mięśniowe, zapalenia nerwów, nerwobóle, zapalenie pęcherza i podrażnienia skóry. Kompresy są polecane m.in. przy problemach dermatologicznych takich jak łojotok, łupież, łysienie, potówki, także przy skórze starzejącej się ze zmarszczkami.

Ocena artykułu

3.78
z 36 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(6)
4
 
(22)
3
 
(4)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.78 z 36 głosów

78%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty