Materiał z ula w walce z chorobą wrzodową

Materiał z ula w walce z chorobą wrzodową
Kit pszczeli służy pszczołom do uszczelniania szpar w ulu, a od wieków jest stosowany w medycynie ludowej jako środek o właściwościach bakteriobójczych. Na przydatności kitu pszczelego w medycynie zaważył też fakt, że dotychczas odnaleziono w nim trzydzieści cennych pierwiastków, między innymi wapń, magnez, miedź, żelazo i krzem. W najnowszych badaniach naukowcy postanowili sprawdzić skuteczność kitu pszczelego w walce z bakterią, odpowiedzialną za rozwój choroby wrzodowej.

Raport z badania został przedstawiony przez lekarzy z Rotterham General Hospital na Tygodniu Chorób Przewodu Pokarmowego. Przedstawiał wyniki doświadczeń wpływu propolis na Helicobacter pylori (H.pylori).

Naukowcy podczas badania przygotowali trzy testowe roztwory z różnym stężeniem kitu pszczelego i pozyskali 20 szczepów H.pylori od pacjentów z chorobą wrzodową dwunastnicy. Każdy roztwór propolis był następnie łączony z każdym szczepem H.pylori. Po 96 godz. inkubacji oceniono wszystkie kultury bakteryjne pod katem zahamowania wzrostu.

W większości przypadków zaobserwowano zahamowanie wzrostu bakterii H.pylori, co potwierdziło skuteczność kitu pszczelego w walce z chorobą wrzodową. Dla porównania roztwór kontrolny, nie zawierający propolis, nie wpłynął na rozwój bakterii.

Podobne teksty