Ciąża po 35 roku życia

Ciąża po 35 roku życia

Stały rozwój cywilizacyjny i dążenie do rozwoju kariery zawodowej powoduję, że coraz więcej kobiet późno decyduje się posiadanie dziecka lub wogóle z niego rezygnuje. Należy pamiętać, że ciąża po 35 roku życia należy do ciąży ryzyka i wymaga od kobiety zachowania dodatkowych środków ostrożności mających na celu donoszenie a później urodzenie zdrowego dziecka. Po 35 roku życia wzrasta ilość powikłań, które nie zależą tego, czy kobieta już rodziła czy nie. Jednak sam wiek nie kwalifikuje kobiety do grupy wysokiego ryzyka.

U kobiety ciężarnej po 35 roku życia mogą się pojawić problemy zarówno z zajściem w ciążę, jej donoszeniem oraz urodzeniem dziecka. Najczęściej występują:

Zaburzenia płodności

Na płodność kobiety mogą mieć wpływ rozmaite czynniki. U kobiet po 30 roku życia płodność kobiety zmniejsza się a po 35roku życia znacznie spada. Jest to w głównej mierze spowodowane zaburzeniami miesiączkowania, pojawieniem się cykli bezowulacyjnych, a w cyklach owulacyjnych pogarsza się jakość komórki jajowej produkowanej przez jajniki. Dodatkowo u kobiet po 35roku życia zapłodnione komórki jajowe mają dwa razy mniejszą szansę na zagnieżdżenie się w macicy, niż u kobiet poniżej 30 lat.

Poronienia samoistne

Poronienia samoistne u kobiet po 40 roku życia występują około 4 krotnie częściej niż poronienia u kobiet przed 30 rokiem życia, u których stwierdza się około 10% samoistnych poronien. U kobiet po 45 roku życia poronienia samoistne mogą dotyczyć około 90% ciąż.

Zwiększone porodów przedwczesnych

Z wiekiem wzrasta ilość porodów przedwczesnych przed 37 tygodniem ciąży. U kobiet po 35 roku życia częściej dochodzi do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, częściej również występują nieprawidłowości..

Powikłania medyczne w czasie ciąży

U ciężarnych po 35 roku życia, w porównaniu z kobietami w wieku 20-25 lat, wzrasta ponad dwukrotnie ryzyko rozwoju:

  • nadciśnienia tętniczego , które zwiększa też ryzyko przedwczesnego oddzielania się łożyska
  • cukrzycy, która stanowi zagrożenie dla rozwoju dziecka

Problemy związane z porodem

Z wiekiem wzrasta częstość ciąż mnogich, które mogą wpływać na późniejszy przebieg porodu, jego wolniejszego przebiegu, trudniejszego rozwierania się szyjki macicy oraz przedłużania się II okresu porodu. U kobiet po 35 roku życia z powodów braku postępu porodu lub jego powikłań wzrasta ilość ukończenia porodu metodą cięcia cesarskiego.

Nieprawidłowości genetyczne

Ryzyko wystąpienia nieprawidłowości genetycznych wzrasta proporcjonalnie do wieku matki. Ryzyko zespołu Downa u płodu w I trymestrze ciążwy w zależności od wieku kobiety ciężarnej przedstawia się następująco:

Wiek kobiety ciężarnej (lat) Ryzyko zespołu Downa u płodu
20 1:1525
25 1:1351
30 1:909
35
1:384
40
1:112
45
1:28

 


Kobietom po 35. roku zalacea się wykonanie badania prenatalnego) w celu wczesnego wygrycia ewentualnych wad genetyczych płdu. W tym celu pobera się poprzez punkcję wody płodowe i następnie dokonuje się analizy znajdujących się w nim komórek płodu.
Obecnie możliwe jest wykonanie testu potrójnego PAPP-A polegający na łącznej ocenie stężeń białek PAPP-A i wolnej beta-hCG w surowicy matki i ultrasonograficznie ocenianej przezierności karkowej płodu. Za pomocą badania można wykryć 90% płodów z zespołem Downa i ponad 95% płodów z zespołami Edwardsa i Patau oraz inne rzadsze zespoły wad genetycznych.

Styl życia

Bezpieczny przebieg ciąży u kobiety po 35 roku życia moża zapewnić poprzez :

  • regularne wizyty u lekarza ginekologa zarówno przed planowaną ciążą jak i w czasie ciąży
  • prowadzenie zdrowego stylu życia, prawidłowe odżywianie, utrzymanie prawidłowej wagi ciała
  • przyjmowanie przez minimum 3 miesiące przed ciążą oraz 3 miesiące w czasie ciąży
  • odrzucić palenie papierosów, nie spożywać alkoholu i unikać przyjmowania leków bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej
  • unikanie sytuacji stresowych, dbanie o wypoczynek i higienę snu

Ocena artykułu

4.08
z 172 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(60)
4
 
(77)
3
 
(26)
2
 
(7)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.08 z 172 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty