Aspiryna może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego

Aspiryna może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego
Aspiryna wydaje się zmniejszać ryzyko rozwoju zmian prowadzących do powstawania raka jelita grubego (okrężnicy). Dwa badania opublikowane w czasopiśmie The New England Journal of Medicine wykazały, że aspiryna redukuje częstość występowania polipów będących stanem przedrakowym aż o 35% u chorych, u których stwierdzano wcześniej raka lub rozrost przedrakowy.

Badań nie zaprojektowano aby ustalić czy aspiryna działa u ludzi którzy wcześniej nie chorowali na raka, dlatego lekarze podkreślają, że przyjmowanie aspiryny nie może zastąpić wczesnego wykrywania i leczenia tej choroby. Lekarze mogą wyeliminować chorobę ale tylko wtedy, gdy jest wykryta wcześnie. W zaawansowanym stadium, gdy dojdzie do powstania przerzutów, chemioterapia zwykle daje słabe rezultaty.

Robert Sandler, z Uniwersytetu w Północnej Karolinie podkreśla, że dla zapobieżenia rozwinięciu się raka jelita grubego należy poddać się kolonoskopii lub innemu badaniu przesiewowemu, a nie wystarczy zażywanie aspiryny.

Pierwsze badanie objęło 517 pacjentów wcześniej leczonych z powodu raka okrężnicy. Połowa przyjmowała 375 mg aspiryny dziennie, pozostała część placebo (substancję obojętną, nieaktywną). W grupie przyjmującej placebo polipy rozwinęły się u 27% badanych, natomiast w grupie otrzymującej aspirynę u 17%, daje to 35% redukcję ryzyka powstania polipów. W grupie przyjmującej aspirynę obserwowano także wydłużenie czasu potrzebnego rozwinięcia się polipów. Wyniki były tak ewidentne, że badanie to przerwano wcześniej niż zaplanowano.

Drugie badanie, prowadzone przez Johna Barona z Centrum Medycznego Dartmouth-Hitchcock w Libanie obejmowało chorych, u których w wywiadzie stwierdzano polipy ale nie raka okrężnicy. Przyniosło ono sprzeczne wyniki co do najlepszej dawki aspiryny. Po 3 latach badania nowe polipy wykryto u poniżej 8% z 377 osób przyjmujących małą dawkę aspiryny – 81 mg/dobę, w porównaniu z 12% z 372 przyjmujących placebo. W badaniu tym 375 mg dawka dzienna wydawała się nie przynosić żadnej korzyści. U około 11% z 372 przyjmujących aspirynę rozwinął się polip lub rak, podobnie jak w grupie placebo. Sandler twierdzi, że jest to trudne do naukowego uzasadnienia, przypuszcza, że jest to przypadek.

Ocena artykułu

4.13
z 38 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(17)
4
 
(15)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.13 z 38 głosów

84%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty