Żywienie a zdrowie zębów i przyzębia
![Żywienie a zdrowie zębów i przyzębia](https://mediweb.pl/pictures/preview.jpg)
Na profilaktykę stomatologiczna składają się nie tylko podstawowe nawyki higieniczne ale również konieczność przestrzegania zaleceń dietetycznych, dotyczących spożywania m.in. węglowodanów oraz produktów dostarczających składników mineralnych i witamin.
Składniki pokarmowe powinny być spożywane w odpowiednich ilościach i proporcjach w zależności od wieku, stanu zdrowia i rodzaju pracy osoby, i dopiero długotrwałe nieprawidłowe odżywianie może wpływać w negatywny sposób na choroby jamy ustnej i stan uzębienia. Prawidłowe odżywianie wpływa na prawidłowe kształtowanie się mocnych, wartościowych zębów i tkanek przyzębia a zaleganie na zębach stwarza dogodne warunki do wytwarzania kwasów przez bakterie i demineralizacji szkliwa.
Zmniejszenie spożycia cukru oraz tłuszczów powoduje mniejsze występowanie próchnicy zębów oraz korzystnie wpływa na stan przyzębia.
Już od najmłodszych lat dzieciom należy dostarczać diety bogatej w składniki mineralne, takie jak wapń i fosfor oraz witaminy (m.in. A, E, C, B, D) wpływającej na prawidłowe kształtowanie się zębów i tkanek przyzębia a ograniczenie spożycia węglowodanów oraz odpowiednia częstość i jakość spożywanych posiłków przyczynia się do zmniejszenia częstości występowania próchnicy zębów. Systematyczne spożycie mleka również korzystnie wpływa na stan uzębienia dzieci zmniejszając ryzyko próchnicy.
U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym należy tak przygotowywać posiłki, aby zawierały one zalecane składniki pokarmowe i aby spożywane były co najmniej 5 razy w ciągu doby. W żywieniu dzieci należy szczególnie uwzględnić mleko, sery, twarogi, chude mięso, ryby, jaja, świeże warzywa i owoce.
W celu zmniejszenia intensywności próchnicy należy u dzieci oraz osób dorosłych ograniczyć dojadanie między posiłkami zwłaszcza słodyczy, oraz zwiększyć spożycie owoców.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Karmienie sztuczne niemowląt
Karmienie sztuczne jest konieczne, kiedy matka nie może karmić piersią bądź też dziecko nie może jeść pokarmu naturalnego.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Leczenie alergii
Skuteczne leczenie alergii jest skomplikowanym procesem składający się z kilku elementów.