Żółty Tydzień - dla bezpieczeństwa

Tegorocznej edycji "Żółtego Tygodnia" towarzyszy hasło "Dla bezpieczeństwa w kraju i za granicą", w którym zawarte są najważniejsze przesłania akcji. W tym roku organizatorzy kampanii stwarzają szansę do szczepień po promocyjnej cenie przede wszystkim osobom przed planowanymi zabiegami operacyjnymi, których profilaktyka nie jest już finansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia. Warto pamiętać, że do około 60% zakażeń groźnym wirusem WZW typu B w naszym kraju dochodzi w placówkach opieki medycznej. "Żółty Tydzień" ma również na celu uświadomienie, że WZW typu A i typu B są najczęstszymi chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia ochronne, wśród osób podróżujących. Dla wyjeżdżających za granicę akcja jest więc okazją do promocyjnych szczepień przed wakacjami.
W każdym z miast uczestniczących w tegorocznym "Żółtym Tygodniu", w wybranych gabinetach będzie można zaszczepić się pojedynczymi szczepionkami przeciwko WZW typu A i typu B, a także szczepionką skojarzoną uodporniającą na oba typy wirusa. W trakcie akcji cena dostępnej na miejscu szczepionki wraz z zastrzykiem oraz niezbędnym badaniem lekarskim będzie niższa niż cena samej szczepionki w aptece. Dodatkową promocję przygotowano w tym roku dla pacjentów zdecydowanych na szczepienie preparatem skojarzonym. Osoby, które rozpoczną w kwietniu cykl szczepień szczepionką skojarzoną, otrzymają w październiku trzecią dawkę preparatu za darmo. Jedynie zastosowanie pełnego cyklu szczepień (dwie lub trzy dawki w zależności od typu choroby i wybranej szczepionki) gwarantuje długotrwałą ochronę przed zachorowaniem.
W tegorocznej akcji weźmie udział rekordowa liczba 243 punktów szczepień w 90 wymienionych poniżej miastach:
Aleksandrów Kuj., Białystok, Bielsko-Biała, Borowie, Bydgoszcz, Chełmno, Choszczno, Czarna Woda, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Czerwionka-Leszczyny, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Dębica, Elbląg, Garwolin, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Golub-Dobrzyń, Gończyce, Górzno, Grudziądz, Iława, Jabłonka Kościelna, Katowice, Kielce, Knurów, Kobylin, Borzymy, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Legionowo, Legnica, Lublin, Łaskarzew, Łomianki, Łomża, Łopienie Jeże, Łódź, Maciejowice, Mińsk Mazowiecki, Mogilno, Mysłowice, Olsztyn, Ornontowice, Ostróda, Parysów, Piaseczno, Pilawa, Płock, Poznań, Pruszków, Puławy, Radom, Rosochate Kościelne, Ruda Talubska, Siedlce, Siemianowice Śl., Skawina, Sobolew, Sochaczew, Sokółka, Sopot, Sosnowiec, Stalowa Wola, Stargard Szczeciński, Starogard Gdański, Sulejówek, Suwałki, Szczecin, Szczecinek, Śrem, Świnoujście, Tarnów, Toruń, Trzebinia, Tychy, Wałcz, Warszawa, Wodzisław Śl., Wola Rębkowska, Wrocław, Wysokie Maz., Zabrze, Zambrów, Zblewo, Zgierz, Żelechów, Żyrardów
Akcji promocyjnych szczepień towarzyszą działania informacyjne. Od 8 do 20 kwietnia dane na temat wirusowego zapalenia wątroby oraz miast i punktów szczepień biorących udział w "Żółtym Tygodniu" są dostępne pod numerem infolinii: (0 prefix 22) 571 90 00, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 18.00 oraz w soboty w godz. 8.00 - 14.00. W wielu miastach uruchomione zostały także infolinie lokalne. Informacje związane z kampanią znajdują się również na stronie internetowej akcji www.zoltytydzien.pl. Oprócz szczegółów dotyczących "Żółtego Tygodnia" na stronie WWW można znaleźć listę szczepień obowiązkowych i zalecanych przed wyjazdami do 200 krajów, zasady bezpiecznej podróży, testy interaktywne i informacje na temat wirusowego zapalenia wątroby.
Wirus WZW typu A przenosi się drogą pokarmową. Do zachorowania dochodzi najczęściej poprzez spożycie zanieczyszczonej wirusem wody pitnej lub mytych w niej owoców i innych surowych pokarmów. Wirusowe zapalenie wątroby typu A wymaga hospitalizacji, może być długotrwałe i mieć ciężki przebieg, zwłaszcza u osób dorosłych. Do zakażenia WZW typu B dochodzi głównie poprzez zabiegi medyczne i niemedyczne (np. wykonywanie tatuażu, przekłuwanie uszu) oraz kontakty seksualne. WZW typu B może powodować marskość lub raka wątroby.
Obydwa typy choroby występują powszechnie na całym świecie. Podwyższone ryzyko zachorowania na "żółtaczkę" występuje w większości regionów, w których Polacy najchętniej wypoczywają lub do których udają się w celach handlowych. Ze zwiększonym zagrożeniem zachorowania na WZW typu A i typu B mamy do czynienia w krajach Basenu Morza Śródziemnego, Europie Wschodniej, Afryce, Ameryce Południowej oraz Azji Środkowej.
"Żółty Tydzień" to jedna z niewielu okazji do skorzystania z promocyjnych szczepień przeciwko WZW szczepionkami, które spełniają najwyższe światowe standardy bezpieczeństwa i skuteczności. Akcja organizowana jest pod patronatem stacji sanitarno-epidemiologicznych i finansowana z grantu oświatowego firmy GlaxoSmithKline.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.