Żółty Tydzień - dla bezpieczeństwa

Żółty Tydzień - dla bezpieczeństwa
W dniach 15 - 20 kwietnia br. (poniedziałek - sobota) odbędzie się dziesiąta edycja ogólnopolskiej kampanii "Żółty Tydzień". W tym roku akcja promocyjnych szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B (WZW typu A - "żółtaczka pokarmowa" i WZW typu B - "żółtaczka wszczepienna") organizowana jest głównie z myślą o pacjentach przygotowujących się do zabiegów operacyjnych oraz o osobach często podróżujących. Podczas tegorocznego "Żółtego Tygodnia" trzecia dawka szczepionki skojarzonej zapewniającej ochronę przed obydwoma typami wirusa oferowana będzie ZA DARMO. Dodatkowe informacje o chorobach, ich profilaktyce oraz przebiegu akcji można uzyskać za pośrednictwem strony internetowej www.zoltytydzien.pl. oraz pod numerem ogólnopolskiej infolinii (0 prefix 22) 571 90 00.

Tegorocznej edycji "Żółtego Tygodnia" towarzyszy hasło "Dla bezpieczeństwa w kraju i za granicą", w którym zawarte są najważniejsze przesłania akcji. W tym roku organizatorzy kampanii stwarzają szansę do szczepień po promocyjnej cenie przede wszystkim osobom przed planowanymi zabiegami operacyjnymi, których profilaktyka nie jest już finansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia. Warto pamiętać, że do około 60% zakażeń groźnym wirusem WZW typu B w naszym kraju dochodzi w placówkach opieki medycznej. "Żółty Tydzień" ma również na celu uświadomienie, że WZW typu A i typu B są najczęstszymi chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia ochronne, wśród osób podróżujących. Dla wyjeżdżających za granicę akcja jest więc okazją do promocyjnych szczepień przed wakacjami.

W każdym z miast uczestniczących w tegorocznym "Żółtym Tygodniu", w wybranych gabinetach będzie można zaszczepić się pojedynczymi szczepionkami przeciwko WZW typu A i typu B, a także szczepionką skojarzoną uodporniającą na oba typy wirusa. W trakcie akcji cena dostępnej na miejscu szczepionki wraz z zastrzykiem oraz niezbędnym badaniem lekarskim będzie niższa niż cena samej szczepionki w aptece. Dodatkową promocję przygotowano w tym roku dla pacjentów zdecydowanych na szczepienie preparatem skojarzonym. Osoby, które rozpoczną w kwietniu cykl szczepień szczepionką skojarzoną, otrzymają w październiku trzecią dawkę preparatu za darmo. Jedynie zastosowanie pełnego cyklu szczepień (dwie lub trzy dawki w zależności od typu choroby i wybranej szczepionki) gwarantuje długotrwałą ochronę przed zachorowaniem.

W tegorocznej akcji weźmie udział rekordowa liczba 243 punktów szczepień w 90 wymienionych poniżej miastach:

Aleksandrów Kuj., Białystok, Bielsko-Biała, Borowie, Bydgoszcz, Chełmno, Choszczno, Czarna Woda, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Czerwionka-Leszczyny, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Dębica, Elbląg, Garwolin, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Golub-Dobrzyń, Gończyce, Górzno, Grudziądz, Iława, Jabłonka Kościelna, Katowice, Kielce, Knurów, Kobylin, Borzymy, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Legionowo, Legnica, Lublin, Łaskarzew, Łomianki, Łomża, Łopienie Jeże, Łódź, Maciejowice, Mińsk Mazowiecki, Mogilno, Mysłowice, Olsztyn, Ornontowice, Ostróda, Parysów, Piaseczno, Pilawa, Płock, Poznań, Pruszków, Puławy, Radom, Rosochate Kościelne, Ruda Talubska, Siedlce, Siemianowice Śl., Skawina, Sobolew, Sochaczew, Sokółka, Sopot, Sosnowiec, Stalowa Wola, Stargard Szczeciński, Starogard Gdański, Sulejówek, Suwałki, Szczecin, Szczecinek, Śrem, Świnoujście, Tarnów, Toruń, Trzebinia, Tychy, Wałcz, Warszawa, Wodzisław Śl., Wola Rębkowska, Wrocław, Wysokie Maz., Zabrze, Zambrów, Zblewo, Zgierz, Żelechów, Żyrardów

Akcji promocyjnych szczepień towarzyszą działania informacyjne. Od 8 do 20 kwietnia dane na temat wirusowego zapalenia wątroby oraz miast i punktów szczepień biorących udział w "Żółtym Tygodniu" są dostępne pod numerem infolinii: (0 prefix 22) 571 90 00, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 18.00 oraz w soboty w godz. 8.00 - 14.00. W wielu miastach uruchomione zostały także infolinie lokalne. Informacje związane z kampanią znajdują się również na stronie internetowej akcji www.zoltytydzien.pl. Oprócz szczegółów dotyczących "Żółtego Tygodnia" na stronie WWW można znaleźć listę szczepień obowiązkowych i zalecanych przed wyjazdami do 200 krajów, zasady bezpiecznej podróży, testy interaktywne i informacje na temat wirusowego zapalenia wątroby.

Wirus WZW typu A przenosi się drogą pokarmową. Do zachorowania dochodzi najczęściej poprzez spożycie zanieczyszczonej wirusem wody pitnej lub mytych w niej owoców i innych surowych pokarmów. Wirusowe zapalenie wątroby typu A wymaga hospitalizacji, może być długotrwałe i mieć ciężki przebieg, zwłaszcza u osób dorosłych. Do zakażenia WZW typu B dochodzi głównie poprzez zabiegi medyczne i niemedyczne (np. wykonywanie tatuażu, przekłuwanie uszu) oraz kontakty seksualne. WZW typu B może powodować marskość lub raka wątroby.

Obydwa typy choroby występują powszechnie na całym świecie. Podwyższone ryzyko zachorowania na "żółtaczkę" występuje w większości regionów, w których Polacy najchętniej wypoczywają lub do których udają się w celach handlowych. Ze zwiększonym zagrożeniem zachorowania na WZW typu A i typu B mamy do czynienia w krajach Basenu Morza Śródziemnego, Europie Wschodniej, Afryce, Ameryce Południowej oraz Azji Środkowej.

"Żółty Tydzień" to jedna z niewielu okazji do skorzystania z promocyjnych szczepień przeciwko WZW szczepionkami, które spełniają najwyższe światowe standardy bezpieczeństwa i skuteczności. Akcja organizowana jest pod patronatem stacji sanitarno-epidemiologicznych i finansowana z grantu oświatowego firmy GlaxoSmithKline.

Ocena artykułu

4.45
z 55 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(39)
4
 
(8)
3
 
(3)
2
 
(4)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.45 z 55 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty