Zniżka na leki po 75. roku życia
- Jakie leki znalazły się w wykazie darmowych preparatów
- Kto może otrzymać bezpłatne leki
- Kto może wystawić receptę na darmowe preparaty
Dnia 1 listopada 2016 roku Ministerstwo Zdrowia wydało obwieszczenie refundacyjne dotyczące darmowych leków dla osób, po 75. roku życia. Na liście bezpłatnych preparatów znalazły się przede wszystkim te, które do tej pory były sprzedawane ze zniżką ryczałtową na poziomie 30 lub 50 procent. Koszt zakupu tych preparatów nie wynosił więcej niż kilka - kilkadziesiąt złotych miesięcznie, jednak duża część seniorów nie wykupowała nawet względnie tanich, zaleconych przez lekarza środków z powodu braku pieniędzy. Lista leków gratisowych, podobnie jak lista leków refundowanych, jest aktualizowana co 2 miesiące.
Jakie leki znalazły się w wykazie darmowych preparatów
Bezpłatne leki 75+ to, m.in. medykamenty na: na nadciśnienie, choroby układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, cukrzycę, schorzenia otępienne i psychologiczne, neurologiczne, zaburzenia hormonalne oraz preparaty przeciwjaskrowe. Dany lek jest bezpłatny wyłącznie wtedy, gdy zostaje przepisany w określonych przez Ministerstwo Zdrowia chorobach, które wcześniej znajdowały się we wskazaniach refundowanych.
Kto może otrzymać bezpłatne leki
Do korzystania z bezpłatnych leków uprawnieni są wszyscy seniorzy, którzy w dniu wystawienia recepty ukończyli 75. rok życia. Wiek jest weryfikowany na podstawie numeru pesel lub w przypadku jego braku – daty urodzenia.
Kto może wystawić receptę na darmowe preparaty
Tylko lekarze i pielęgniarki pierwszego kontaktu mają prawo do wystawiania sygnowanych literą „S” (oznaczającym darmowy preparat) recept na całkowicie refundowane leki. Recepty sygnowanej literą „S” nie można uzyskać od lekarza specjalisty (np. onkologa, okulisty). Obostrzenie to jest uzasadniane tym, że tylko lekarz (lub pielęgniarka) podstawowej opieki zdrowotnej koordynuje leczenie swoich pacjentów prowadzone przez innych specjalistów. Ma to na celu ochronę przed wypisywaniem preparatów, które mogłyby wchodzić w szkodliwe dla życia lub zdrowia wzajemne interakcje. Ponadto receptę na bezpłatne substancje dla siebie i swojej rodziny (małżonka, rodzeństwa, wstępnych i zstępnych w linii prostej) może wypisać każdy lekarz, nawet ten, który już zaprzestał wykonywania zawodu.
Warto pamiętać, że „S” na recepcie jest niezbędne. Bez niego farmaceuta nie wyda leku za darmo.