Zmierz pojemność swoich płuc
Choroby układu oddechowego, do których należą m.in. astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (w skrócie POChP), są najczęstszą przyczyną wizyt u lekarza. Niektóre z nich powodują uciążliwy kaszel, duszności, bóle w klatce piersiowej, które nasilają się zwykle przy głębokim oddychaniu, świsty, chrypkę, a nawet bezgłos. Żeby dowiedzieć się, jaka jest przyczyna tych objawów, trzeba się zbadać. A jest ku temu doskonała okazja. W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Spirometrii w dniach 27-29 czerwca w wielu przychodniach w całym kraju (ich listę można znaleźć na stronie www.astma-alergia-pochp.pl) będą przeprowadzane bezpłatne badania spirometryczne.
Spirometria jest prostym i nieinwazyjnym badaniem, pozwalającym zmierzyć objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza w płucach i oskrzelach. Polega ono na jak najszybszym wydmuchaniu całego zapasu powietrza zgromadzonego w płucach do ustnika połączonego specjalną rurką z aparatem spirometrycznym. Można dzięki temu określić rezerwy wentylacyjne układu oddechowego.
Na podstawie wyniku badania spirometrycznego lekarz zdecyduje, czy skierować pacjenta na dalszą diagnostykę, np. RTG płuc, czy od razu zacząć go leczyć. W przypadku takich chorób jak astma i POChP podstawą leczenia są leki przeciwzapalne (kortykosteroidy wziewne) i leki rozszerzające oskrzela. Bardzo ważną rolę odgrywa w nim również edukacja. Chory musi wiedzieć, na czym polega jego choroba, jakie mogą być jej powikłania, w jaki sposób powinien stosować leki, które przepisał mu lekarz. Jeśli nie zostanie odpowiednio poinstruowany, przestanie używać inhalatora i narazi się na zaostrzenie choroby. Chorych na astmę i POChP trzeba również nauczyć wykonywania ćwiczeń, które ułatwiają oddychanie.
W przypadku chorych na POChP bardzo ważnym elementem terapii jest rehabilitacja. Jej forma i intensywność powinny być jednak dostosowane do stopnia zaawansowania choroby i wydolności oddechowej każdego pacjenta. Oprócz ćwiczeń ruchowych, które można wykonywać w domu, zalecane są m.in. jazda na rowerze, pływanie, spacery. Aktywność ruchowa sprzyja zahamowaniu postępu choroby.