Zmiana czasu

Zmiana czasu

Zmiana czasu ma niekorzystny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, może też powodować problemy zdrowotne, takie jak: bezsenność, zaburzenia trawienia oraz ciśnienia tętniczego.

W Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2004 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2004-2008 (Dziennik Ustaw Nr 45 z dnia 19 marca 2004 r., poz. 418). Odwołanie czasu letniego polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 3 minut 00 na godzinę 2 minut 00 (godzina 1 minut 00 czasu Greenwich Mean Time), która będzie godziną początkową czasu środkowoeuropejskiego.

Wielu jest przeciwników i wielu zwolenników przesuwania wskazówek zegara w przód wiosną i w tył jesienią. Ze zmiany czasu płyną głównie korzyści ekonomiczne, przede wszystkim oszczędność energii zużywanej na oświetlenie. Podczas czterech najciemniejszych miesięcy w roku: listopada, grudnia, stycznia i lutego wraca się w Polsce do czasu środkowoeuropejskiego. Niewielu z nas zastanawia się jednak nad wpływem tego typu zmian na nasze zdrowie i samopoczucie. Dla ludzi o ustabilizowanym trybie życia zmiana czasu jest niekorzystna i potrzebują oni nawet kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych.

Zaraz po zmianie czasu możemy spodziewać się dolegliwości podobnych do tych, które odczuwają ludzie przekraczający podczas podróży strefy czasowe. Będą to z całą pewnością zaburzenia snu, niemożność skupienia uwagi, dezorientacja, ogólne złe samopoczucie, zmęczenie, również kłopoty z apetytem i problemy żołądkowo-jelitowe. Przyczyną występowania takich objawów jest rozregulowanie homeostazy organizmu. Przejawia się to właśnie zaburzeniami procesów fizjologicznych zależnych od rytmu okołodobowego oraz tych, które zależą od zmiany dobowego rytmu wydzielania hormonów – mówi dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Akademii Medycznej w Warszawie.

Homeostaza to, ogólnie, stan równowagi między organizmem a środowiskiem zewnętrznym, czyli utrzymywanie właściwej temperatury, ciśnienia krwi, odpowiedniej proporcji tlenu i dwutlenku węgla. Stan właściwej homeostazy to, najogólniej, stan prawidłowego funkcjonowania organizmu i dobrego samopoczucia. Wszystkie procesy życiowe przebiegają wtedy poprawnie. Czynnikiem regulującym ten stan jest, oprócz elementów fizjologicznych,  uregulowany tryb życia. Kiedy mamy w miarę ustalony czas odpoczynku i czas pracy, jesteśmy dużo bardziej aktywni i zadowoleni. Na to, żeby przestawić nasz zegar biologiczny
o godzinę i zacząć znów funkcjonować poprawnie, potrzebujemy co najmniej tygodnia.

Kampania edukacyjna na temat bezsenności „Dobrze śpij – aktywnie żyj” ma na celu zwiększenie wiedzy Polaków o wpływie zaburzeń snu na codzienne funkcjonowanie. Działania podejmowane w ramach kampanii mają charakter profilaktyczny, ich zadaniem jest przede wszystkim rozwijanie umiejętności samodzielnego rozpoznawania bezsenności. Na potrzeby kampanii „Dobrze śpij - aktywnie żyj” działa Infolinia, przy której dyżurują lekarze i psycholodzy z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Akademii Medycznej w Warszawie. Pod numerem telefonu 0-22 321 51 91* można uzyskać odpowiedzi na pytania związane z zaburzeniami snu oraz jego higieną. Lekarze udzielą również informacji na temat placówek medycznych zajmujących się bezsennością. Infolinia jest czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach 18.00-20.00. Więcej bieżących informacji na temat kampanii zasięgnąć można na stronie internetowej www.dobrzespij.pl.

Ocena artykułu

3.78
z 32 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(6)
4
 
(19)
3
 
(3)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.78 z 32 głosów

78%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty