Zgaga u osób młodych

Zgaga u osób młodych
Spis treści
  1. Czym jest zgaga i co ją wywołuje?
  2. Zgaga występująca nieregularnie
  3. Najbardziej skuteczne sposoby na zgagę u młodych osób

Zgaga niewątpliwie jest problemem społecznym, który coraz częściej dotyka osoby młode. Przypadłość ta wiąże się bezpośrednio z problemami z układem pokarmowym. Zgaga może być uporczywa, jednak można z nią walczyć nawet bez pomocy lekarskiej. Czym jest zgaga? Jak mogą sobie poradzić młode osoby cierpiące na tą przypadłość?

 

Czym jest zgaga i co ją wywołuje?

Zgaga to nic innego, jak uczucie pieczenia zlokalizowane w okolicy mostka. Odczucie to może być nawet bardzo nasilone, co powoduje ból, znaczny dyskomfort, a także specyficzne palenie. Problem ten jest wywoływany poprzez cofanie się treści żołądkowych do przełyku. Jeżeli zgaga jest silna, może również wystąpić niesmak w ustach, czy specyficzny smak kwasu. Jest to naturalne zjawisko spowodowane odczynem treści żołądkowej, która uległa cofnięciu.

Z medycznego punktu widzenia, zgaga wywoływana jest przez refluks żołądkowo-przełykowy. Przypadłość ta powstaje w wyniku nieprawidłowej pracy zwieracza umiejscowionego w dolnej części przełyku. W zdrowym organizmie narząd ten skutecznie blokuje przepływ treści z żołądka do przełyku. Jeżeli dochodzi do jego uszkodzenia, lub następuje upośledzenie jego czynności – powstaje refluks. Warto zaznaczyć, że wraz z treścią pokarmową do przełyku dostają się również kwasy i enzymy. To przez te składniki zgaga jest odczuwana w postaci pieczenia.

Specyficznymi objawami refluksu mogą być wymioty. Dzieje się tak szczególnie w momencie, gdy cofnie się duża ilość treści żołądkowej, lub odczyn jest wyjątkowo kwaśny. Kolejnym, częstym powodem wystąpienia zgagi jest upośledzona praca przełyku. Jego funkcjonowanie przebiega, z reguły na zasadzie perystaltyki. Jeżeli prawidłowe ruchy zostaną zaburzone, treść pokarmowa z łatwością dostaje się do przełyku i powoduje wcześniej opisane objawy.

Zgaga występująca nieregularnie

Zgaga jest przypadłością, która może wystąpić również bez podstawy w określonej jednostce chorobowej. Może ona być skutkiem niestrawności wywołanej zbyt dużą ilością kwasu żołądkowego. Zgaga sporadyczna - http://www.rennie.pl/pl/zgaga/ pojawia się nieregularnie, w zależności od sytuacji i predyspozycji organizmu. W przypadku wielu osób występuje ona po spożyciu słodkich posiłków, jeszcze u innych osób po słonych posiłkach, a jeszcze inne osoby muszą połączyć pewne smaki, aby pojawiła się zgaga.

W przypadku, gdy zgaga nie łączy się z refluksem, ze spokojem możemy zażyć tabletki na zgagę bez recepty. Lek na zgagę bez recepty zobojętni kwas żołądkowy i doprowadzi do sytuacji, kiedy objawy ustąpią. Aby ustrzec się przed nawrotami dolegliwości, warto zmienić nieco swoje nawyki żywieniowe. Przyda się ograniczenie alkoholu, produktów wysoce przetworzonych, czy ostrych potraw tak uwielbianych przez młode osoby. Nie wskazanym jest również, aby przejadać się. Nadmierna ilość treści pokarmowej sprzyja powstawaniu zgagi. Jeżeli zgaga pojawia się często – udaj się do lekarza, być może będzie konieczne wprowadzenie stałych leków, bądź radykalna zmiana trybu życia.

Najbardziej skuteczne sposoby na zgagę u młodych osób

Pierwszym, najbardziej podstawowym sposobem na zgagę u młodych osób jest usystematyzowanie posiłków. Wiele osób w wieku około 18-25 lat prowadzi nieregularny tryb żywieniowy. Posiłki spożywane są o różnych porach dnia, często zbyt późno, lub nawet są pomijane, bo nie ma wystarczającej ilości czasu. Taki tryb to pierwszy stopień do tego, aby dręczyła zgaga, dlatego jak najszybciej należy porzucić taki styl.

Wszelkiego typu używki takie, jak papierosy, alkohol, kawa również nie są wskazane. Ich składniki negatywnie wpływają na pracę żołądka, co może skutkować nawet silną zgagą. Słodycze i napoje gazowane – z pozoru niegroźne produkty, jednak ich spożycie również potęguje wydzielanie kwasu żołądkowego. W momencie, gdy zgaga powtarza się regularnie – zaprzestań ich jedzenia, a sytuacja powinna się unormować.

Z pozoru mało znaczący sposób, jednak bardzo skuteczny. Przed ułożeniem się spać unieś lekko miejsce, gdzie spocznie Twoja głowa. Różnica wysokości pomiędzy głową, a resztą ciała powinna wynosić około 10-15 cm. Obecnie jest to najmniej wymagający sposób walki ze zgagą, gdyż wymaga jedynie przyzwyczajenia do nowej pozycji podczas snu.

Ostatnim sposobem jest posiadanie tabletek na zgagę bez recepty. Lek na zgagę bez recepty możesz zakupić w każdej aptece, a nawet w niektórych sklepach. Dzięki niemu objawy stopniowo będą ustępowały aż do całkowitego zaniknięcia. Zakup tabletek tego typu polecany jest szczególnie w momencie, gdy mamy pewność, że w najbliższym czasie będziemy spożywali duże ilości tłustych, lub słonych posiłków. Leki na zgagę przydają się jednak do pewnego momentu, gdyż po dłuższym ich przyjmowaniu warto skontaktować się z lekarzem.

Ocena artykułu

4.11
z 18 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(8)
4
 
(7)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.11 z 18 głosów

83%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty