Zespół jelita drażliwego: przyczyny, objawy, leczenie
- Przyczyny zespołu jelita drażliwego
- Objawy zespołu jelita drażliwego
- Rozpoznanie nadwrażliwości jelit
- Jak złagodzić nieprzyjemne dolegliwości?
Wzdęcia, bóle brzucha, biegunki albo zaparcia – to może być zespół jelita drażliwego. Dolegliwość, znana też jako nerwica jelit, jest jedną z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego. Sprawdź, jak ją rozpoznać i leczyć.
Coraz więcej osób w Polsce i na świecie uskarża się na symptomy, które mogą sygnalizować zespół jelita drażliwego (www.iberogast.pl/pl/zespol-jelita-drazliwego-i-dyspepsja-czynnosciowa/). Z badań wynika, że dolegliwość występuje u niemal co trzeciej osoby. Dwukrotnie częściej dotyka ona kobiety niż mężczyzn i może obejmować rodziny. Jednak zaledwie 5 procent pacjentów zgłasza się z objawami do lekarza, nie wiedząc, że choruje również na dyspepsję. A to właśnie poprawnie postawiona diagnoza i odpowiednie leczenie są w stanie poprawić jakość życia osoby chorej.
Przyczyny zespołu jelita drażliwego
Zespołem nadwrażliwego jelita są nazywane zaburzenia pracy jelita grubego. Jednoznaczne przyczyny schorzenia nie są ustalone, wiadomo jednak, że są czynniki, które wpływają na rozwój tego schorzenia. To przede wszystkim problemy z odpowiednią motoryką: kurczeniem się i rozkurczaniem jelit, dzięki którym treść pokarmowa jest przesuwana od żołądka do jelit. Perystaltyka odbywa się pod kontrolą hormonalną i nerwową, dlatego też kolejnym powodem rozwoju zespołu nadwrażliwego jelita są zaburzenia na osi mózgowo-jelitowej. Przyczyną dolegliwości mogą być także przebyte w przeszłości rozstroje żołądka na tle infekcyjnym albo nadwrażliwość trzewna. Niektórzy lekarze uważają też, że zaburzenia motoryki jelit mogą być skutkiem stresu, stanów lękowych i depresji. Niebagatelny wpływ na perystaltykę jelit ma nadużywanie środków przeczyszczających i spożywanie niektórych pokarmów. W rezultacie perystaltyka może być zbyt szybka, co skutkuje rozwolnieniami, albo za wolna, co prowadzi do zaparć.
Objawy zespołu jelita drażliwego
Według definicji głównymi objawami zespołu jelita nadwrażliwego są bóle brzucha i zaburzenia rytmu wypróżnień. Bóle wówczas maja charakter kurczowy, kłujący lub piekący, a wypróżnieniom towarzyszą zaparcia na zmianę z biegunką. Bardzo często pacjent odczuwa także ucisk w podbrzuszu, pełność, „przetaczanie” i „przelewanie” w brzuchu, ma również dyspepsję, czyli niestrawność czynnościową. Przy zespole jelita nadwrażliwego niekiedy występuje „owczy” stolec z domieszką przezroczystego śluzu. Często objawy nasilają się przed wypróżnieniem, a po nim na chwilę ustają.
Rozpoznanie nadwrażliwości jelit
Objawy zespołu jelita drażliwego pojawiają się zwykle w wieku 20-40 lat. Jeśli utrzymują się one przez co najmniej 3 miesiące, można mówić o dolegliwości. Wówczas warto zwrócić się do lekarza, by potwierdzić diagnozę. Praktyka jednak pokazuje, że przeciętna diagnoza stawiana jest dopiero po 3 latach. Przyczyna tkwi w symptomach, które są charakterystyczne także dla innych schorzeń układu pokarmowego. Dlatego przy rozpoznaniu zespołu jelita drażliwego przyjmuje się tzw. kryteria rzymskie. Określają one, że bóle brzucha i dyskomfort musi się otrzymywać przez co najmniej 12 tygodni w ciągu ostatniego roku i łagodnieć po wypróżnieniu. Musi być też odnotowana zmiana konsystencji i wyglądu stolca.
Jak złagodzić nieprzyjemne dolegliwości?
Skutecznego leku na zespół jelita drażliwego niestety obecnie brak. Terapie skupiają się na łagodzeniu objawów związanych z dolegliwością. Pacjentom z nadwrażliwością jelit lekarze zalecają zmianę diety. Posiłki muszą być lekkostrawne i regularne, najlepiej 4-5 małych porcji w ciągu dnia. Spożywane na spokojnie, bez pośpiechu i na siedząco. Wskazane są potrawy gotowane na wodzie, zapiekane w folii lub duszone bez tłuszczu. Unikać należy dań smażonych, grillowanych i tłustych. Aby pozbyć się uciążliwych symptomów, warto też sięgnąć po sprawdzony lek roślinny, który załagodzi czynnościowe dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Takim preparatem jest Iberogast: działa on na skurcze i bóle brzucha, niweluje uczucie pełności i ciężkości, zmniejsza zgagę, wzdęcia i nudności. Iberogast łączy w sobie wyciągi z dziewięciu ziół, których aktywne składniki działają na różne objawy zaburzeń pracy układu pokarmowego. Więcej informacji można znaleźć na www.iberogast.pl.