Zdrowe niemowlę - Europejski program badawczy

Zdrowe niemowlę - Europejski program badawczy
Spis treści
 1. Projekt CHOPIN!
Drodzy Rodzice - Partnerzy programu CHOPIN!

Gratulujemy Wam narodzin Waszego dziecka! Rozpoczął się nowy, fascynujący etap w Waszym życiu. Będziecie z radością obserwować rozwój Waszego dziecka, ale spoczywa na Was odpowiedzialność, aby przebiegał on prawidłowo. Być może czujecie się niepewnie i zadajecie sobie pytanie czy wszystko robicie dobrze. Nie martwcie się tym, są to uczucia towarzyszące prawie wszystkim rodzicom, zwłaszcza, gdy jest to ich pierwsze dziecko.

Projekt CHOPIN!

Będziemy Wam wdzięczni za ewentualny udział w programie CHOPIN. Badanie to nie ma charakteru komercyjnego, jest wspólnym projektem kilku państw Unii Europejskiej realizowanym przy udziale Komitetu Badań Naukowych, Koordynowanym przez Instytut -Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka. Badanie ma na celu ustalenie, czy ilość białka spożywanego przez niemowlęta w pierwszych miesiącach życia może mieć wpływ na późniejsze występowanie otyłości.

Liczba dzieci z nadwagą w naszym kraju, podobnie jak w innych krajach Wspólnoty Europejskiej, zwiększa się stale i ryzyko zachorowań z tym związanych staje się coraz większym problemem. Istnieją dane naukowe, że rodzaj diety w okresie wczesnoniemowlęcym może odgrywać istotną rolę w rozwoju nadwagi. Wasz udział w programie przyczyni się do opracowania nowego, zoptymalizowanego składu mieszanek mlecznych dla małych dzieci oraz pozwoli zmodyfikować zalecenia dotyczące ich diety. W rezultacie zostanie zapewniony optymalny wzrost i zmniejszone ryzyko rozwoju nadwagi.

Jakie korzyści odniesiecie z udziału w badaniu?

Zdajemy sobie sprawę, że uczestnictwo w tym projekcie jest pewnym obciążeniem i łączy się z poświęceniem Waszego czasu. W zamian za Waszą nieocenioną pomoc oferujemy Wam:

 • Zaopatrzenie Waszego dziecka w wysokiej jakości mieszankę przez okres jednego roku za darmo (dla dzieci karmionych sztucznie).
 • Cykliczne (dodatkowe) badanie i obserwację prawidłowego rozwoju niezależnie od regularnych badań u Waszego pediatry.
 • Wczesne wykrycie możliwych nieprawidłowości.
 • Indywidualne poradnictwo dotyczące zdrowia i żywienia Waszego dziecka dostępne w każdy dzień powszedni.

Państwa udział w programie Chopin jest całkowicie dobrowolny. W okresie 2 lat kilkakrotnie zaprosimy Państwa wraz z dzieckiem na spotkanie w IP-CZD, podczas którego nasi lekarze oraz dietetycy ocenią rozwój dziecka oraz udzielą Państwu porad dotyczących karmienia. Będziemy również w stałym kontakcie telefonicznym. Za każdym razem poprosimy Państwa o wypełnienie ankiet i współpracę w zakresie wykonywania niezbędnych procedur związanych z programem.

Kryteria włączenia dzieci do programu badawczego:

 • wiek płodowy powyżej 37 tydzień ciąży
 • nie ukończony 8 tydzień życia
 • masa urodzeniowa pomędzy 10 a 90 centylem (zespół mediweb.pl obliczy wymagane dane)
 • dziecko karmione wyłącznie mieszanką sztuczną lub mieszanką przekraczającą w 90% zapotrzebowane dobowe na kalorie

Kryteria uniemożliwiające udział w programie:

 • wiek matki poniżej 18 r.ż.
 • cukrzyca u matki
 • cukrzyca ciężarnych
 • ciąża bliźniacza
 • nadużywanie leków i alkoholu w ciąży

Ocena artykułu

4.63
z 46 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(31)
4
 
(14)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.63 z 46 głosów

98%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty