Zbadaj siłę swoich płuc

W roku 2005 POChP wykryto u co czwartego badanego w ramach programu "Profilaktyka POChP" finansowanego przez NFZ. Prof. Jan Zieliński zachęca do skorzystania z programów obejmujących bezpłatne badania spirometryczne, pozwalające wykryć tę groźną chorobę.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest najczęstszą w Polsce chorobą spowodowaną paleniem papierosów. Choroba trwa kilkadziesiąt lat i kończy się przedwczesną śmiercią z powodu niewydolności oddychania. Chorobę można rozpoznać wcześnie i zapobiec jej fatalnym następstwom sprawdzając sprawność swoich płuc za pomocą badania spirometrycznego.
Badanie spirometryczne to pomiar rezerw oddechowych płuc, dzięki któremu możliwe jest wykrycie POChP już w bardzo wczesnym stadium rozwoju choroby. Badanie trwa około 5 minut, jest całkowicie bezbolesne i polega na wykonywaniu głębokich oddechów do małego aparatu - spirometru. Badania spirometryczne powinni wykonać wszyscy palacze papierosów, osoby narażone na szkodliwe pyły lub dymy oraz osoby cierpiące na przewlekły kaszel, trudności w oddychaniu i duszność podczas wysiłku.
Badania spirometryczne można wykonać bezpłatnie w ramach prozdrowotnego programu "Profilaktyka POChP" finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Program adresowany jest do palaczy papierosów w wieku 40-65 lat. Są oni zapraszani lub mogą sami zgłosić się do jednej z około 800 przychodni rejonowych lub lekarzy rodzinnych w całej Polsce, którzy podpisali z NFZ odpowiedni kontrakt. W ramach programu wykonywane jest bezpłatne badanie spirometryczne oraz udzielana porada antynikotynowa. O adresy przychodni należy pytać w najbliższej przychodni lub w wojewódzkim oddziale NFZ.
W roku 2004 w ramach programu zbadano 154 000 osób i u 18% badanych wykryto POChP. W 2005 roku do programu zgłosiło się 121 000 osób. POChP wykryto u 25%, czyli u co czwartego badanego.
"Badanie spirometryczne może uchronić przed inwalidztwem oddechowym
w przyszłości. Na badanie powinni się zgłosić przede wszystkim palacze papierosów" - mówi prof. Jan Zieliński - Koordynator Ogólnopolksiego Programu Profilaktyczno-Edukacyjnego "Głęboki Oddech".Z bezpłatnych badań można także skorzystać w ramach Programu "Głęboki Oddech". We wrześniu i październiku odbędą się 72 akcje spirometryczne w całej Polsce. Organizatorzy zaplanowali je głównie w małych miejscowościach, gdzie dostęp do aparatury spirometrycznej i specjalistów chorób płuc jest zwykle ograniczony. Informacja o organizowanych akcjach w regionie znajduje się na stronie internetowej www.glebokioddech.pl. Można tam także znaleźć podstawowe informacje o POChP i Programie. Na stronie dostępny jest także test spirometryczny, pozwalający określić, czy jest się zagrożonym POChP.
On Board Public Relations
Podobne teksty
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Prezerwatywa i jej prawidłowe zakładanie
Jak prawidłowo zakładać prezerwatywę aby skutecznie spełniała ona swoje funkcje.
Jak leczyć POChP?
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów oraz jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.