Zapalenie płuc - leczenie i powikłania

- Przyczyny i objawy zapalenia płuc
- Leczenie zapalenia płuc - na czym polega?
- Jakie mogą wystąpić powikłania po zapaleniu płuc?
Zapalenie płuc jest chorobą dróg oddechowych rozwijającą się najczęściej wskutek infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Schorzenie to wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. W przeciwnym razie może dojść do poważnych powikłań, takich jak ropień płuca czy zapalenie opłucnej.
Przyczyny i objawy zapalenia płuc
Zapalenie płuc jest schorzeniem, którego istotą jest stan zapalny miąższu płucnego z towarzyszącym mu charakterystycznym wysiękiem. Najczęstszą przyczyną zapalenia płuc jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Wyróżnia się również inne rodzaje tej choroby, m.in.: atypowe zapalenie płuc rozwijające się wskutek zaatakowania organizmu przez nietypowe drobnoustroje chorobotwórcze, np. Chlamydia pneumoniae. Typowymi objawami zapalenia płuc niezależnie od przyczyny choroby są: zmniejszenie powierzchni płuc i duszność. U osoby chorej pojawia się kaszel, świszczący oddech oraz ból w klatce piersiowej. Początkowo mogą wystąpić również: gorączka dreszcze i uczucie ogólnego osłabienia organizmu.
Leczenie zapalenia płuc - na czym polega?
Leczenie zapalenia płuc jest zależne od przyczyny wywołującej chorobę. Wyróżnia się leczenie objawowe mające zwalczyć symptomy towarzyszące chorobie oraz przyczynowe ukierunkowane na czynnik odpowiedzialny za jej rozwój. W przypadku zapalenia płuc o podłożu bakteryjnym stosuje się antybiotykoterapię połączoną z terapią wspomagającą opierającą się na podawaniu choremu leków przeciwgorączkowych i przeciwkaszlowych. Ważne jest również nawadnianie organizmu. Antybiotykoterapia trwa najczęściej 7 dni. W jej trakcie należy przyjmować również preparaty osłonowe, które zapobiegają wyniszczeniu fizjologicznej mikroflory przewodu pokarmowego. W ciężkich przypadkach konieczne jest szpitalne leczenie zapalenia płuc. Zastosowanie ma tlenoterapia, dożylne podawanie płynów oraz antybiotyków. W postępowaniu szpitalnym antybiotykoterapia prowadzona jest przez 7-14 dni, a niekiedy nawet przez 3 tygodnie. Wirusowe zapalenie płuc nie poddaje się leczeniu antybiotykom. Stosuje się środki ułatwiające odkrztuszanie zalegającej wydzieliny i obniżające gorączkę. U małych dzieci konieczna jest hospitalizacja.
Jakie mogą wystąpić powikłania po zapaleniu płuc?
Zapalenie płuc jest chorobą, której nie należy lekceważyć. Niezastosowanie odpowiedniego leczenia może doprowadzić do poważnych i niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań. Jednym z nich są ropnie płuca, czyli powstanie zbiorników ropy w miąższu płuca. Innym możliwym powikłaniem zapalenia płuc jest wysiękowe zapalenie opłucnej, które objawia się m.in. bólem w klatce piersiowej, ograniczeniem jej ruchomości, gorączką, potami, suchym kaszlem, spłyceniem oddechu. Może dojść również do ropniaka opłucnej znacząco utrudniającego oddychanie. Atypowe zapalenia płuc są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i mogą prowadzić do niebezpiecznych następstw pozapłucnych, m.in. do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, mięśnia sercowego, stawów lub nerek. Groźnym powikłaniem zapalenia płuc u dzieci jest zespół ostrej niewydolności oddechowej. Towarzyszy mu obrzęk płuc i zaburzenie wymiany gazowej, co skutkuje niedotlenieniem. Konsekwencją może być niewydolność wielonarządowa, a w skrajnych przypadkach śmierć chorego.
Artykuł sponsorowany
Podobne teksty
Objawy ciąży
Jakie objawy ciąży jedynie sugerują możliwość i prawdopodobieństwo ciąży a jakie są pewnym dowodem ciąży.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzę - poradnik
Jeśli przebywałeś niedawno w lesie, czy choćby w pobliskim parku, dokładnie skontroluj swoje ciało i ubranie, czy nigdzie nie ma na nim kleszczy.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.