Zapalenie płuc - leczenie i powikłania

Zapalenie płuc - leczenie i powikłania
Spis treści
  1. Przyczyny i objawy zapalenia płuc
  2. Leczenie zapalenia płuc - na czym polega?
  3. Jakie mogą wystąpić powikłania po zapaleniu płuc?

Zapalenie płuc jest chorobą dróg oddechowych rozwijającą się najczęściej wskutek infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Schorzenie to wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. W przeciwnym razie może dojść do poważnych powikłań, takich jak ropień płuca czy zapalenie opłucnej.

Przyczyny i objawy zapalenia płuc

Zapalenie płuc jest schorzeniem, którego istotą jest stan zapalny miąższu płucnego z towarzyszącym mu charakterystycznym wysiękiem. Najczęstszą przyczyną zapalenia płuc jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Wyróżnia się również inne rodzaje tej choroby, m.in.: atypowe zapalenie płuc rozwijające się wskutek zaatakowania organizmu przez nietypowe drobnoustroje chorobotwórcze, np. Chlamydia pneumoniae. Typowymi objawami zapalenia płuc niezależnie od przyczyny choroby są: zmniejszenie powierzchni płuc i duszność. U osoby chorej pojawia się kaszel, świszczący oddech oraz ból w klatce piersiowej. Początkowo mogą wystąpić również: gorączka dreszcze i uczucie ogólnego osłabienia organizmu.

Leczenie zapalenia płuc - na czym polega?

Leczenie zapalenia płuc jest zależne od przyczyny wywołującej chorobę. Wyróżnia się leczenie objawowe mające zwalczyć symptomy towarzyszące chorobie oraz przyczynowe ukierunkowane na czynnik odpowiedzialny za jej rozwój. W przypadku zapalenia płuc o podłożu bakteryjnym stosuje się antybiotykoterapię połączoną z terapią wspomagającą opierającą się na podawaniu choremu leków przeciwgorączkowych i przeciwkaszlowych. Ważne jest również nawadnianie organizmu. Antybiotykoterapia trwa najczęściej 7 dni. W jej trakcie należy przyjmować również preparaty osłonowe, które zapobiegają wyniszczeniu fizjologicznej mikroflory przewodu pokarmowego. W ciężkich przypadkach konieczne jest szpitalne leczenie zapalenia płuc. Zastosowanie ma tlenoterapia, dożylne podawanie płynów oraz antybiotyków. W postępowaniu szpitalnym antybiotykoterapia prowadzona jest przez 7-14 dni, a niekiedy nawet przez 3 tygodnie. Wirusowe zapalenie płuc nie poddaje się leczeniu antybiotykom. Stosuje się środki ułatwiające odkrztuszanie zalegającej wydzieliny i obniżające gorączkę. U małych dzieci konieczna jest hospitalizacja.

Jakie mogą wystąpić powikłania po zapaleniu płuc?

Zapalenie płuc jest chorobą, której nie należy lekceważyć. Niezastosowanie odpowiedniego leczenia może doprowadzić do poważnych i niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań. Jednym z nich są ropnie płuca, czyli powstanie zbiorników ropy w miąższu płuca. Innym możliwym powikłaniem zapalenia płuc jest wysiękowe zapalenie opłucnej, które objawia się m.in. bólem w klatce piersiowej, ograniczeniem jej ruchomości, gorączką, potami, suchym kaszlem, spłyceniem oddechu. Może dojść również do ropniaka opłucnej znacząco utrudniającego oddychanie. Atypowe zapalenia płuc są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i mogą prowadzić do niebezpiecznych następstw pozapłucnych, m.in. do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, mięśnia sercowego, stawów lub nerek. Groźnym powikłaniem zapalenia płuc u dzieci jest zespół ostrej niewydolności oddechowej. Towarzyszy mu obrzęk płuc i zaburzenie wymiany gazowej, co skutkuje niedotlenieniem. Konsekwencją może być niewydolność wielonarządowa, a w skrajnych przypadkach śmierć chorego.

 

Ocena artykułu

4.25
z 8 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(3)
4
 
(4)
3
 
(1)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.25 z 8 głosów

88%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty