Zanieczyszczanie powietrza uszkadza serce

Najnowszy raport naukowców z Los Angeles sugeruje, że zanieczyszczenie powietrza ma krótko i długoterminowy negatywny wpływ na kondycję serca i funkcjonowanie czerwonych krwinek.
Dotychczas uważano, że wysokie zanieczyszczenie powietrza wyrządza szkody wyłącznie w obrębie układu oddechowego. Obecnie ten pogląd jest weryfikowany, okazuje się bowiem, że mikrocząsteczki zawieszone w wdychanym przez nas powietrzu potrafią przenikać do krwioobiegu. Mechanizm destrukcyjnego wpływu jest związany ze zwiększoną liczbą powstających reaktywnych cząsteczek tlenu, posiadających wysoki potencjał oksydacyjny. Gdy ich ilość przekracza możliwości detoksykacyjne organizmu, zaczynają uszkadzać komórki śródbłonka naczyń, mięśni serca, a w skrajnych przypadkach nawet wątrobę i układ nerwowy. Zdaniem naukowców obecność makrocząsteczkowych zanieczyszczeń w powietrzu, które pochodzą głównie z samochodowych spalin i przemysłowych dymów, odpowiada za zwiększoną ilość incydentów sercowo-naczyniowych. Szczególnie groźny jest długo utrzymujący się smog. Poza zwiększoną ilością hospitalizacji odpowiada on także za większą liczbę zgonów. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się sportowcy trenujący na wolnym powietrzu. Zużywając znacznie więcej tlenu, wchłaniają wielokrotnie więcej toksyn i zanieczyszczeń. Uzasadnionymi wydają się więc obawy, że dla wielu zawodników udział w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie może oznaczać pogorszenie stanu zdrowia.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Jak leczyć POChP?
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów oraz jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.