Zadbaj o swój wzrok na emeryturze

Zadbaj o swój wzrok na emeryturze
Spis treści
  1. Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) - najczęstszy problem seniorów
  2. Jaskra - przyczyna nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego. 
  3. Zmętnienie soczewki oka, czyli zaćma (katarakta)
  4. Problemy z widzeniem z bliska - prezbiopia zwana także starczowzrocznością.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) - najczęstszy problem seniorów

Plamka żółta to obszar siatkówki, w obrębie którego skupione są fotoreceptory (komórki światłoczułe). Wraz z wiekiem dochodzi w nich do nieodwracalnych zmian, prowadzących do ich obumierania. Zmiany te są początkowo trudno zauważalne. Chory często spostrzega je przypadkiem, np. zamykając jedno oko. Do najczęstszych objawów AMD należą:

  • zamazany obraz przy patrzeniu na wprost
  • wyblakłe kolory
  • zniekształcone (pofalowane i nieregularne) kontury
  • szara lub czarna plamka pojawiająca się w polu widzenia cały czas w tym samym miejscu. 

Choroba ta przybierać może dwie postacie: mokrą (wysiękową) i suchą (niewysiękową). Dostępne metody leczenia AMD skupiają się na łagodzeniu objawów i ograniczaniu postępu zwyrodnienia. W miarę skutecznie można leczyć niestety tylko postać mokrą – lekami hamującymi powstawanie i rozwój nieprawidłowych naczyń pod siatkówką, oraz terapią fotodynamiczną (światłem laserowym). 

Jaskra - przyczyna nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego. 

Ta choroba oczu rozwija się bardzo długo i początkowo nie daje żadnych objawów. Dlatego tak ważne są wizyty u okulisty i regularna kontrola wzroku. Wśród licznych przyczyn jaskry wymienia się najczęściej choroby współistniejące, takie jak cukrzyca, miażdżyca, hiperlipidemia, migreny, nadciśnienie tętnicze. Na jej rozwój wpłynąć mogą również urazy i operacje oczu, stres oraz przyjmowanie leków kortykosteroidowych. Dość często jaskra ma podłoże genetyczne. Pojawia się także u krótkowidzów z wadą poniżej 4 dioptrii. 

Choroba ta polega na zaburzeniu ruchu cieczy wodnistej do i z komory oka. Ciecz ta gromadzi się, zamiast przepływać, powodując wzrost ciśnienia, uszkadzający nieodwracalnie nerw wzrokowy, co prowadzi do utraty wzroku. Senior powinien bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli stwierdzi u siebie:

  • pogorszenie wzroku
  • zaczerwienienie oczu
  • ból oczu
  • zawężenie pola widzenia
  • widzenie aureoli wokół źródeł światła

W zależności od nasilenia i typu jaskry można ją leczyć poprzez krople, obniżające ciśnienie w oku (niestety posiadają one wiele skutków ubocznych), lub za pomocą zabiegów laserowych poprawiających odpływ płynu z oka i obniżających w ten sposób ciśnienie. 

Zmętnienie soczewki oka, czyli zaćma (katarakta)

To kolejna choroba oczu, której początek jest bagatelizowany, mimo licznych kampanii społecznych i nagłaśniania problemu. Jej przyczyną mogą być urazy oka, niektóre leki i choroby. Seniorzy powinni zwracać szczególną uwagę na następujące problemy z widzeniem i zwracać się w razie ich wystąpienia natychmiast do okulisty:

  • widzenie niewyraźne, podwójne lub mętne
  • wrażenie nadmiernej jasności źródeł światła i aureoli wokół nich
  • blaknięcie kolorów
  • szybkie pogłębianie się wad wzroku. 

Przy wczesnej diagnozie zaćmę można leczyć za pomocą kropli. Jeśli jednak zmętnienie obejmie całą soczewkę konieczne jest jej operacyjne usunięcie. Może ona zostać zastąpiona protezą, odpowiednimi okularami lub soczewkami kontaktowymi

Problemy z widzeniem z bliska - prezbiopia zwana także starczowzrocznością.

W zasadzie nie jest to choroba, lecz naturalny proces starzenia się wzroku. Choć daje podobne objawy, nie należy jej mylić z krótkowzrocznością. Efektem tego zjawiska jest stopniowe zmniejszanie się ostrości widzenia przedmiotów położonych blisko, przy jednoczesnym braku zaburzeń w postrzeganiu dali. Przyczyną prezbiopii jest utrata zdolności akomodacyjnej oka na skutek naturalnych, postępujących z wiekiem procesów, takich jak: wiotczenie mięśni, zmniejszanie się elastyczności soczewki, zwiększanie się jej objętości i średnicy. Jeśli senior zauważa, że coraz dalej odsuwa od siebie tekst umieszczony na papierze, telefon komórkowy czy monitor komputera, a czytanie drobnego druku jest praktycznie niemożliwe, to niewątpliwie mamy do czynienia z prezbiopią i pora na wizytę u okulisty, w celu postawienia diagnozy.

Zjawisko to można niwelować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych, leków zwężających źrenicę, oraz poprzez korekcję laserową. 

Oko to narząd, którego prawidłowe funkcjonowanie zapewnia odpowiedni komfort życia. Należy więc dbać o narząd wzroku i stosować odpowiednią profilaktykę, aby w podeszłym wieku nie być zmuszonym do rezygnacji z ulubionych aktywności ze względu na ograniczenia widzenia. Ogromne znaczenie mają również regularne kontrole okulistyczne – bo choć wielu schorzeniom nie da się zapobiec, można opóźnić, lub złagodzić ich przebieg. 

Po więcej informacji zapraszamy do wpisu: https://www.krio.org.pl/narzad-wzroku-na-emeryturze/, a także na stronę https://www.krio.org.pl/ w celu znalezienia najlepszego specjalisty.

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty