II Tydzień Retina AMD

Od 22 do 29 września br. po raz drugi w Polsce odbywa się „Tydzień Retina AMD”, czyli kampania społeczno – edukacyjna, której głównym celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem chorób siatkówki oka, m.in. zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) i Retinitis Pigmentosa. Najnowsze badania opinii społecznej, przeprowadzone przez SMG/KRC w sierpniu 2007 pokazują, iż świadomość o AMD ma zaledwie kilka procent społeczeństwa. Niestety respondenci nie zdają sobie również sprawy, iż jest to choroba społeczna, mogąca dotknąć każdego z nas, a nieleczona prowadzić może do ślepoty.
W dniu 29 września 2007 w godzinach 11:00 – 17:00 przed gmachem Biblioteki Narodowej przy Al. Niepodległości 213 odbędzie się piknik edukacyjny, podczas którego będzie można wziąć udział w bezpłatnych badaniach wykrywających schorzenia siatkówki oka z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod diagnostycznych (tomografia optyczna oka - OCT). Nowością będzie możliwość wykonania testu genetycznego (wykrywającego predyspozycje w kierunku AMD) przez te osoby, u których diagnostyka na miejscu wykaże nieprawidłowości. Impreza będzie okazją do zasięgnięcia porady u ekspertów, m.in. w zakresie właściwej profilaktyki, diagnostyki, leczenia (lekarze okuliści) oraz umiejętności radzenia sobie w życiu z ograniczeniami narzucanymi przez choroby siatkówki oka jak również możliwości występowania o refundację pomocy optycznych (przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych, Stowarzyszenia Retina AMD Polska). Przewidziana jest także wystawa pomocy optycznych i praktycznych dla osób słabowidzących.
Równolegle w gmachu Biblioteki Narodowej w godzinach 11:00 - 15:30 odbędzie się zorganizowanie pod patronatem Ministra Zdrowia i Prezydent m.st. Warszawy Pani Prof. Hanny Gronkiewicz-Waltz seminarium dla pacjentów „Rozproszyć mrok”. W seminarium wezmą udział lekarze z Kliniki Okulistyki II WL AM w Warszawie a także eksperci z dziedziny rehabilitacji schorzeń siatkówki.
Podobnie jak w roku ubiegłym organizatorami „II Tygodnia Retina AMD” są: Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Polski Związek Niewidomych oraz Stowarzyszenie Retina AMD Polska, a Honorowy Patronat nad kampanią objął Minister Zdrowia
prof. Zbigniew Religa. Partnerami akcji są: Krajowy Konsultant ds. Okulistyki prof. Jerzy Szaflik oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.
Hill and Knowlton
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.