II Tydzień Retina AMD
Od 22 do 29 września br. po raz drugi w Polsce odbywa się „Tydzień Retina AMD”, czyli kampania społeczno – edukacyjna, której głównym celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem chorób siatkówki oka, m.in. zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) i Retinitis Pigmentosa. Najnowsze badania opinii społecznej, przeprowadzone przez SMG/KRC w sierpniu 2007 pokazują, iż świadomość o AMD ma zaledwie kilka procent społeczeństwa. Niestety respondenci nie zdają sobie również sprawy, iż jest to choroba społeczna, mogąca dotknąć każdego z nas, a nieleczona prowadzić może do ślepoty.
W dniu 29 września 2007 w godzinach 11:00 – 17:00 przed gmachem Biblioteki Narodowej przy Al. Niepodległości 213 odbędzie się piknik edukacyjny, podczas którego będzie można wziąć udział w bezpłatnych badaniach wykrywających schorzenia siatkówki oka z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod diagnostycznych (tomografia optyczna oka - OCT). Nowością będzie możliwość wykonania testu genetycznego (wykrywającego predyspozycje w kierunku AMD) przez te osoby, u których diagnostyka na miejscu wykaże nieprawidłowości. Impreza będzie okazją do zasięgnięcia porady u ekspertów, m.in. w zakresie właściwej profilaktyki, diagnostyki, leczenia (lekarze okuliści) oraz umiejętności radzenia sobie w życiu z ograniczeniami narzucanymi przez choroby siatkówki oka jak również możliwości występowania o refundację pomocy optycznych (przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych, Stowarzyszenia Retina AMD Polska). Przewidziana jest także wystawa pomocy optycznych i praktycznych dla osób słabowidzących.
Równolegle w gmachu Biblioteki Narodowej w godzinach 11:00 - 15:30 odbędzie się zorganizowanie pod patronatem Ministra Zdrowia i Prezydent m.st. Warszawy Pani Prof. Hanny Gronkiewicz-Waltz seminarium dla pacjentów „Rozproszyć mrok”. W seminarium wezmą udział lekarze z Kliniki Okulistyki II WL AM w Warszawie a także eksperci z dziedziny rehabilitacji schorzeń siatkówki.
Podobnie jak w roku ubiegłym organizatorami „II Tygodnia Retina AMD” są: Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Polski Związek Niewidomych oraz Stowarzyszenie Retina AMD Polska, a Honorowy Patronat nad kampanią objął Minister Zdrowia
prof. Zbigniew Religa. Partnerami akcji są: Krajowy Konsultant ds. Okulistyki prof. Jerzy Szaflik oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.