Zabójcze zabawki

Zdaniem naukowców rodzice powinni być lepiej poinformowani o potencjalnych zagrożeniach dla zdrowia i życia swoich pociech w przypadku połknięcia przez nie elementów magnetycznych lub zabawek z takimi częściami. Eksperci są za upowszechnieniem wiedzy o ewentualnych objawach oraz za właściwym oznakowaniem potencjalnie niebezpiecznych produktów. Za takimi wnioskami stoją badania przeprowadzone na przestrzeni ostatnich pięciu lat.
Badacze dokonali analizy około 128 przypadków z 21 państw świata, kiedy połknięty element magnetyczny spowodował konieczność hospitalizacji. Większość z niebezpiecznych części pochodziła z zestawów zabawek, również marek uznawanych za bezpieczne i wysokiej jakości. Wyniki badań potwierdziły wcześniejsze obawy i hipotezy. W wielu przypadkach sytuacja była na tyle poważna, że wymagała interwencji chirurgicznej i niestety zdarzało się, że pomimo wysiłku lekarzy kończyła się zgonem małego pacjenta. Badacze podkreślają, że wczesne objawy mogą być mało charakterystyczne, jednak nie powinny być lekceważone. Po połknięciu elementu magnetycznego dziecko najczęściej skarży się na nudności, dokuczają mu wymioty oraz ból brzucha przebiegający z podwyższoną temperaturą. Tego rodzaju objawy powinny zostać zinterpretowane przez rodziców jako bardzo ważny sygnał ostrzegawczy. Największą winę za obecny stan ponoszą producenci zabawek przeznaczonych dla najmłodszych, nie przykładający dość starań aby poprawić bezpieczeństwo i jakość swoich produktów.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Objawy menopauzy
Czym charakteryzuje się i jak rozpoznać menopauzę.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.