XIV edycja akcji Żółty Tydzień

XIV edycja akcji Żółty Tydzień

Już 20 września rozpocznie się XIV edycja akcji szczepień przeciwko wirusowym zapaleniom wątroby typu A i B - "Żółty Tydzień". Celem akcji jest propagowanie wiedzy i profilaktyka wirusowych zapaleń wątroby typu A i B. Wciąż miliony Polaków ryzykują swoim zdrowiem. Od 20 września do 3 października będziemy mieli okazję zaszczepić się i ochronić na długie lata przed tymi groźnymi chorobami.

W tym czasie do punktów szczepień powinni się zgłosić wszyscy, którzy rozpoczęli cykl szczepień podczas wiosennej edycji "Żółtego Tygodnia". Wtedy należy przyjąć drugą i ostatnią dawkę szczepionki przeciwko WZW typu A oraz trzecią przeciwko WZW typu B. Osoby, które zaszczepiły się szczepionką skojarzoną uodporniającą na oba typy wirusów również powinny przyjąć ostatnią dawkę.

Warto też pomyśleć o kompleksowej ochronie zdrowia i zaszczepić się także przeciwko grypie. "Szczepionka przeciwko wirusowym zapaleniom wątroby może być podana jednocześnie ze szczepionką przeciw grypie, podczas tej samej wizyty w punkcie szczepień. Trzeba pamiętać aby podana została w dwa różne miejsca i w osobnych strzykawkach" - informuje prof. dr hab. Lidia Brydak, Kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy.


Idzie wirus ze Wschodu...

W Polsce w ostatnim dziesięcioleciu liczba osób w wieku do 50 lat podatnych na zachorowanie na wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) zwiększyła się z 40 do ponad 70 %, a blisko 90% dzieci do 15. roku życia nie ma przeciwciał chroniących przed wirusem. Lekarze ostrzegają, że wraz ze wzrostem liczby osób podatnych na wirusa tzw. żółtaczki pokarmowej (WZW typu A) wzrasta również zagrożenie wybuchem epidemii wyrównawczej. Wirus ten jest bardzo zakaźny i przenosi się drogą pokarmową. Aby doszło do zakażenia wystarczy zetknąć się z osobą zakażoną (najczęściej zakażamy przed wystąpieniem pierwszych objawów), umyć ręce czy owoce w zakażonej wodzie lub zjeść pożywienie przygotowane przez osobę nie przestrzegającą zasad higieny. Żółtaczkę pokarmową często przywozimy z zagranicznych wojaży - i to nie tylko z dalekich tropików, ale przede wszystkim zza wschodniej granicy.

Lepiej zaszczepić niż wszczepić

Bardzo niebezpieczny jest wirus tzw. żółtaczki wszczepiennej, czyli wirus zapalenia wątroby typu B (WZW typu B). Jeszcze do niedawna Polska była jednym z krajów o największej zapadalności na tę chorobę w Europie. Dzięki wielu działaniom, m. in. programowi szczepień, akcjom edukacyjnym takim jak "Żółty Tydzień" w latach 1993 - 2001 liczba zachorowań na WZW typu B zmalała o ponad 80%. Nie zmienia to faktu, że w naszym kraju dochodzi rocznie do ponad 2000 nowych zakażeń wirusem żółtaczki wszczepiennej. 60% tych zakażeń jest wynikiem kontaktów ze służbą zdrowia - prostych zabiegów związanych z naruszeniem skóry - wkłucia, dializy, gastroskopie. Blisko co piąta osoba nie wie, gdzie doszło do zakażenia.

Przerwa w życiorysie czy katastrofa ?

- Żółtaczka pokarmowa to przerwa w życiorysie. Nikogo przecież nie stać na kilkumiesięczną hospitalizację i przerwę w pracy. Natomiast żółtaczka wszczepienna to katastrofa. Wirus zapalenia wątroby typu B jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV, a konsekwencje zachorowań są bardzo poważne. Ten potencjalnie śmiertelny wirus czyha wszędzie - w gabinetach lekarskich, szpitalach, u fryzjera, kosmetyczki czy w salonach tatuażu. Żółty Tydzień to doskonała okazja do przypomnienia o szczepieniach ochronnych. Warto zadbać o własne zdrowie i zaszczepić się przeciwko WZW typu A oraz typu B, zanim będzie za późno. To ochrona na długie lata, a prawdopodobnie do końca życia. - twierdzi prof. Andrzej Radzikowski z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Akademii Medycznej w Warszawie.

Pełne bezpieczeństwo dzięki "Żółtemu Tygodniowi"

Od lat lekarze informują, że jedyną skuteczną i długotrwałą metodą zapobiegania WZW typu A i B są szczepienia ochronne. "Żółty Tydzień" to okazja do zaszczepienia się preparatami, które spełniają najwyższe światowe standardy bezpieczeństwa i skuteczności. Możemy zaszczepić się szczepionką skojarzoną uodporniającą na oba typy choroby (podaje się 3 dawki szczepionki w odstępie 1 miesiąca od dawki pierwszej i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia), ewentualnie pojedynczymi szczepionkami przeciwko WZW typu A (2 dawki w odstępie 6-12 miesięcy) i WZW typu B (3 dawki według schematu 0-1-6 miesięcy).

Ideą akcji jest uświadamianie zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby typu A i B. Dostępnych jest blisko 1300 punktów szczepień w 300 miastach Polski. Promocyjny koszt szczepienia obejmuje badanie lekarskie, cenę szczepionki oraz usługę zaszczepienia. Warto zatelefonować do punktu szczepień i umówić się na wizytę lub poprosić lekarza o receptę.

Ocena artykułu

4.07
z 58 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(20)
4
 
(26)
3
 
(9)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.07 z 58 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty