Wszystko o zaburzeniach erekcji

Wszystko o zaburzeniach erekcji

W czym problem?
Zaburzenia erekcji bywają przewlekłe, dlatego też często odbijają się na zdrowiu i dobrej samoocenie mężczyzny. W 80% przypadków przyczyny związane są z:

 • chorobami takimi, jak miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie, choroby nerek, alkoholizm, stwardnienie rozsiane;
 • paleniem tytoniu i nadużywaniem alkoholu;
 • przyjmowaniem leków (min. przeciwdepresyjnych, przeciw nadciśnieniu tętniczemu, uspokajających);
 • niektórymi zaburzeniami neurologicznymi i hormonalnymi (po 40 roku życia obniża się m.in. poziom testosteronu we krwi i spada zainteresowanie seksem);
 • nieprawidłowościami i uszkodzeniami naczyń i ciał jamistych prącia;
 • zabiegami chirurgicznymi na gruczole krokowym.

Zaburzenia erekcji (ED) są stałą lub nawracającą niezdolnością do osiągania i utrzymywania erekcji, wystarczającej do odczuwania zadowolenia seksualnego. Obecnie ponad połowa mężczyzn po 40 roku życia cierpi na zaburzenia erekcji i tylko niewielka ich część podejmuje próby leczenia. Szacuje się, że blisko 152 mln mężczyzn na świecie i około 2 mln w Polsce ma problemy z osiągnięciem erekcji.

Jakie przyczyny?

Przyczyn zaburzeń erekcji jest wiele i wynikają one zarówno z czynników psychicznych jak i fizycznych. Chociaż częstość zaburzeń erekcji wrasta wraz z upływem czasu, to jednak dojrzały wiek, spośród fizycznych czynników, jest najmniej ważną przyczyną dysfunkcji. U podłoża 70% przypadków schorzenia leżą takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca czy alkoholizm.

Co nie służy?

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak to zrobić? Wystarczy przestrzegać kilku zasad:

 • Prowadź zdrowy tryb życia – nie pal papierosów, nie pij zbyt dużo alkoholu.
 • Spędzaj czas aktywnie.
 • Odpowiednio się odżywiaj.
 • Kontroluj ciśnienie tętnicze i wagę ciała.
 • Dbaj o swoje życie intymne – częste erekcje działają korzystnie na naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe penisa.
 • Staraj się rozwiązywać problemy pojawiające się w Twoim związku, przy pierwszych problemach zasięgnij porady fachowca.
 • Jeżeli leki są powodem wystąpienia zaburzeń erekcji, zgłoś to lekarzowi – rozważy możliwość zmiany leczenia
 • Pamiętaj, że zawsze można zasięgnąć porady lekarskiej.

Zaburzenia erekcji dotykają coraz większej grupy mężczyzn. W dużym stopniu ma na to wpływ jakość ich życia. Każda sytuacja stresogenna, depresja czy lęk może być przyczyną nieprawidłowości. Zdrowiu erotycznemu nie służy również alkohol i papierosy. Długoletnie palenie nikotyny powoduje zaburzenia przepływu naczyniowego i przyczynia się do powstania miażdżycy; alkohol z kolei w małych ilościach pomaga w osiągnięciu wzwodu, ale w większych utrudnia go.

Jak zapobiegać?

W prawdzie dysfunkcja erekcji nie jest chorobą zagrażającą życiu, ale wszelkie nieprawidłowości w sferze seksualnej mogą wskazywać na inne poważne choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie, depresja. Niezależnie od przyczyny dysfunkcji erekcji chorobie lepiej zapobiegać niż ją leczyć. Dla zachowania nieprzemijającej sprawności seksualnej bardzo ważny jest zdrowy tryb życia. Koniecznie należy aktywnie spędzać wolny czas, badać systematycznie poziom cukru, kontrolować ciśnienie i bezdyskusyjnie zrezygnować z używek.

Jak leczyć?

Lekarze wszystkich specjalności mogą konsultować tego typu zaburzenia. Ze względu na specyfikę swojej specjalizacji największy kontakt z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia erekcji mają oczywiście urolodzy, seksuolodzy i diabetolodzy. Tym niemniej zarówno lekarze pierwszego kontaktu jak i np. kardiolodzy również mogą spotkać takich pacjentów (sądząc po statystyce prawdopodobnie spotykają takich pacjentów nawet więcej niż urolodzy czy seksuolodzy). Kiedy już mężczyźnie przydarzy się taka „usterka” pierwsze kroki powinien skierować do gabinetu lekarskiego. Rozmowa z lekarzem jest najważniejszym elementem na drodze leczenia zaburzeń erekcji. Obecnie istnieje wiele skutecznych metod leczenia, a lekarz jest tą osobą, która wspólnie z pacjentem wybierze metodę najlepszą, dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim, zaleca się leki doustne dostępne na receptę. Ponad połowa mężczyzn stosujących je jest zadowolona z wyników terapii. W niektórych przypadkach podaje się zastrzyki, stosuje się protezy, a jeżeli istnieją poważne zmiany krążeniowe w obrębie miednicy czy członka, wykonuje się zabiegi operacyjne. Jeśli, zaś podłożem choroby są przyczyny natury psychicznej zaleca się psychoterapię.

Zaburzenia erekcji a inne choroby

 • Zaburzenia erekcji a cukrzyca - Cukrzyca jest uznawana za silny czynnik ryzyka wystąpienia zaburzeń erekcji. Ocenia się, że prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu zaburzeń u pacjentów z cukrzycą jest trzykrotnie większe niż u pacjentów zdrowych, zaś leczenie zaburzeń erekcji w tej grupie oceniane jest jako trudne. Zaburzenia erekcji (ED) związane z cukrzycą, zwłaszcza cukrzycą typu pierwszego, często dotykają ludzi młodych. Szacuje się, że do 50 proc. pacjentów z cukrzycą ma problemy z erekcją.
 • Zaburzenia erekcji a depresja -Zaburzenia erekcji nie dotyczą tylko zaburzeń w pracy narządów płciowych. W dużym stopniu wiążą się również z zakłóceniami w psychicznym i społecznym funkcjonowaniu mężczyzny. Czynniki psychiczne mogą nakładać się na zmiany o podłożu organicznym i stanowić zarówno przyczynę, jak i skutek niesprawności seksualnej. Wielu panów, z powodu swoich problemów seksualnych, staje się przygnębionych, załamanych, traci radość życia i z niepokojem myśli o sobie, partnerce oraz swojej rodzinie. Dla mężczyzny udane życie seksualne to nadal synonim męskości, dlatego też każda porażka na tym polu jest odbierana bardzo emocjonalnie i nie pozostaje bez wpływu na psychikę.
 • Zaburzenia erekcji a choroby serca -Erekcja jest procesem, w którym kluczową rolę odgrywają naczynia krwionośne Wprawdzie zaburzenia seksualne nie są chorobą „samą w sobie”, ale zwykle wiążą się z występowaniem innych chorób, zwłaszcza chorób układu krążenia, związanych głównie z miażdżycą tętnic. Dlatego też tego typu zaburzenia można uznać za pierwszy sygnał schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Ocena artykułu

4.11
z 45 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(16)
4
 
(20)
3
 
(7)
2
 
(2)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.11 z 45 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty