Wszystko o mammogramie
![Wszystko o mammogramie](https://mediweb.pl/pictures/preview.jpg)
Wiek, w którym po raz pierwszy powinnyśmy się poddać mammogramowi nadal jest przedmiotem kontrowersji wśród naukowców. Specjaliści z amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego w Atlancie zalecają wykonywanie badania począwszy od 40-tego roku życia corocznie, natomiast skupieni wokół amerykańskiego Instytutu Raka w Bethesda coprawda po raz pierwszy w 40-tym roku życia, ale potem co dwa lata, po czym po przekroczeniu 50-tego roku życia co rok. Aby mammogram spełnił swoje posłanie zalecają:
- wykonywanie badania w specjalistycznych ośrodkach i najlepiej zawsze w tym samym miejscu, aby mieć możliwość najlepszego porównania
- jeśli kobieta jest w trakcie hormonalnej terapii zastępczej powinna o tym poinformować radiologa, ponieważ estrogen wzmaga gęstość tkanki gruczołu piersiowego i być może w tej sytuacji zaistnieje wykonanie zdjęcia w innych projekcjach, aby obraz był bardziej akuratny
- nie należy używać dezodorantów, balsamów czy talku do pielęgnacji tuż przed badaniem (mogą wykreować zacienienia, które zaburzą obraz radiologiczny tkanek)
- jeżeli kobieta poddana została wcześniej operacji powiększenia lub zmniejszenia biustu również powinna poinformować o tym lekarza przed badaniem.
lek. med. Dorota Wydrospecjalista patomorfolog
Zaklad Patomorfologii Szpitala Wolskiego w WarszawiePodobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.