Właściwe żywienie wspomaga prawidłowy rozwój dziecka

Właściwe żywienie wspomaga prawidłowy rozwój dziecka
Skład pokarmu matki w pełni odpowiada potrzebom żywieniowym dziecka w pierwszym półroczu życia - później warto uzupełniać jadłospis niemowlęcia o nowe pokarmy. Jeśli jednak dziecko od urodzenia jest karmione mlekiem modyfikowanym, wcale nie oznacza to, że będzie się gorzej rozwijało.

Karmienie piersią w pierwszych 6 miesiącach życia pomaga zapewniać dziecku zdrowie. Mleko matki korzystnie wpływa na układ odpornościowy niemowlęcia i pozwala zapobiegać otyłości. Przedstawiciele środowiska medycznego wskazują jednak, że w drugim półroczu życia dziecka konieczne staje się wzbogacanie jego diety o nowe, niemleczne pokarmy. W ten bowiem sposób dostarczamy organizmowi dziecka wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.

Dlatego też doc. Janusz Książyk z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie, Członek Rady Naukowej Akademii Gerber, proponuje własną definicję karmienia naturalnego: "Karmienie naturalne niemowlęcia oznacza karmienie wyłącznie mlekiem matki przez okres pierwszych sześciu miesięcy życia, z wprowadzaniem pokarmów uzupełniających po rozpoczęciu siódmego miesiąca życia i z kontynuacją karmienia mlekiem kobiecym do końca pierwszego roku życia".

Warto jednak szczególnie podkreślić fakt, że dzieci, od urodzenia karmione mlekiem modyfikowanym, nie muszą rozwijać się gorzej niż ich otrzymujący pokarm matki rówieśnicy. W załączonej publikacji edukacyjnej Akademii Gerber doc. Janusz Książyk podkreśla, jak znaczący wpływ na prawidłowy rozwój niemowlęcia ma prawidłowe postępowanie rodziców. Wiemy na przykład, że kształtowanie się zdolności poznawczych dziecka zależy nie tylko od rodzaju pokarmu, ale i przyjęcia odpowiedniej pozycji podczas karmienia.

"Pozycja leżąca może sprzyjać np. wystąpieniu utajonego zapalenia ucha środkowego. Może to wywołać okresową głuchotę, która obniży zdolności poznawcze dziecka, co w testach zostanie ocenione jako niski werbalny iloraz inteligencji" - pisze doc. Janusz Książyk. "Sądzimy, że dzieci karmione w nocy butelką lub piersią - w pozycji leżącej - prawdopodobnie w jednakowym stopniu narażone są na ujemne wpływy tej pozycji na ich rozwój". Dlatego też zdrowy styl życia rodziców, nauczenie dziecka właściwych zachowań żywieniowych, regularna aktywność fizyczna (kiedy dziecko jest już starsze) są nie mniej ważne niż karmienie niemowlęcia piersią.

Ocena artykułu

3.85
z 40 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(8)
4
 
(24)
3
 
(4)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.85 z 40 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty