Witaminy w diecie dzieci

Witaminy w diecie dzieci
Spis treści
  1. Konsekwencje niedoboru witamin
  2. Znaczenie suplementów diety dla dzieci

Pierwsze lata życia każdego dziecka stanowią okres nie tylko intensywnego, gwałtownego wzrostu, ale również rozwoju zarówno fizycznego, psychicznego, intelektualnego, emocjonalnego jak i społecznego. Maluchy, pełne energii, wigoru oraz żądne poznawania i odkrywania otaczającego świata, poprzez zabawę i naukę przygotowują się do dorosłego życia.

Konsekwencje niedoboru witamin

Ogromny wpływ na rozwój i stan zdrowia maluchów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym posiada odpowiednio zbilansowana, racjonalna dieta zgoda z podstawowymi zasadami prawidłowego żywienia. Dieta kilkulatka, zdobywającego wiedzę i nowe umiejętności w gronie rówieśników, powinna zawierać szereg różnorodnych witamin i składników mineralnych, a ponad to nie może w niej zabraknąć między innymi: drogocennego białka, tłuszczy czy węglowodanów w ściśle określonych proporcjach, stanowiących podstawowy budulec młodego organizmu oraz dostarczających niezbędnej, codziennej porcji energii. Niedobór lub brak poszczególnych witamin i minerałów w diecie dziecka, a przede wszystkim wapnia, fosforu, kwasu foliowego, żelaza i cynku, jest nie tylko częstą przyczyną kłopotów w nauce, ale może prowadzić również do różnorodnych zaburzeń rozwoju lub poważnych chorób i dolegliwości niebezpiecznych dla zdrowia. Niestety skomponowanie idealnej, racjonalnej diety stanowi dla większości zapracowanych i zabieganych rodziców prawdziwe wyzwanie i bardzo często pochłania mnóstwo czasu, stąd też menu współczesnych dzieci pozostawia wiele do życzenia. W jadłospisie kilkulatków królują zwykle ogromne ilości słodyczy, chipsów, jedzenie typu fast food i niezdrowe, które zabijają apetyt, a przede wszystkim mają fatalny wpływ na stan zdrowia i rozwój dziecka.

Znaczenie suplementów diety dla dzieci

Zdecydowana większość maluchów  w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym zaliczana jest do grupy niejadków lub kategorycznie odmawia spożywania określonych grup produktów, co może prowadzić do poważnego niedoboru poszczególnych witamin. W takiej sytuacji warto sięgnąć po ogólnodostępne na rynku farmaceutycznym różnorodne suplementy diety lub nowoczesne komplety witamin dla dzieci dostosowane do wieku oraz indywidualnych potrzeb malucha. Komplety witamin dla dzieci, dostępne w postaci syropów, tabletek, saszetek czy atrakcyjnych i smacznych żelek, często wzbogacone o żelazo, stanowią doskonałe uzupełnienie codziennej diety, ale nie mogą jej całkowicie zastępować, o czym rodzice powinni pamiętać. Zawierają szereg różnorodnych, niezbędnych witamin i minerałów, które zapewniają optymalny i prawidłowy rozwój dziecka, dzięki czemu maluchy mogą cieszyć się doskonałym zdrowiem, kondycją fizyczną i energią. Regularne przyjmowanie suplementów diety pozytywnie wpływa na rozwój malucha, wzrost i rozwój kości, odporność czy funkcjonowanie całego organizmu. Odpowiednia dieta wzbogacona o komplet witamin dla dzieci oraz duża ilość ruchu na świeżym powietrzu o każdej porze roku gwarantują prawidłowy rozwój dziecka jak również doskonały stan zdrowia.

Ocena artykułu

4.71
z 7 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(5)
4
 
(2)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.71 z 7 głosów

100%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty