Witamina E może być groźna

Systematyczne suplementowanie diety witaminą E może u niektórych palących mężczyzn w średnim wieku, zwiększyć ryzyko zachorowania na zapalenie płuc.
Naukowcy przestrzegają i zalecają ostrożność w przyjmowaniu tej witaminy. Witamina E jest naturalnym antyoksydantem, czyli pomaga usuwać wolne rodniki - cząsteczki niszczące żywe komórki i przyczyniające się do wielu chorób przewlekłych. Oznacza to, że przynajmniej w teorii przyjmowanie dużych dawek witaminy E powinno pomóc dłużej zachować zdrowie. Niestety nic bardziej mylnego. Publikowane są bowiem kolejne badania mówiące o braku skuteczności witaminy E w zapobieganiu chorobom serca, zawałom czy nowotworom. W ostatnim badaniu fińscy uczeni analizowali dane grupy palących mężczyzn, uczestniczących w badaniu klinicznym poświęconym wpływowi witaminy E i beta-karotenu na zdrowie. Naukowcy skupili się na grupie 22000 osób, którzy zaczęli palić w wieku 20 lat lub wcześniej. Gdy zostali włączeni do eksperymentu byli w wieku od 50 do 69 lat. Każdego z nich poproszono o łykanie codziennie 50 miligramów witaminy E. Okazało się, że w krótkiej perspektywie czasu u mężczyzn tych nawet dwukrotnie wzrastało ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych z zapaleniem płuc włącznie. Niebezpieczeństwo było tym wyższe im więcej z witaminą E pacjenci przyjmowali jednocześnie witaminy C. Badaczom nie udało się wytłumaczyć związku pomiędzy chorobą, a podażą witamin. Jest to jednak oczywiste ostrzeżenie by nie nadużywać pigułek z dodatkowymi witaminami. Zdaniem ekspertów od żywienia, zalecana norma dla witaminy E wynosi około 15mg dziennie i jej zapotrzebowanie zaspokaja prawidłowa dieta zawierająca warzywa, oleje roślinne i orzechy.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.
Zakażenie Helicobacter pylori
Stosunkowo niedawno odkryta bakteria, mogącą osiedlać się w żołądku i dwunastnicy wpływa na występowanie wielu chorób, szczególnie górnej części przewodu pokarmowego.