Witamina C może obniżać ciśnienie

Nie tak dawno amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie, które miało potwierdzić wpływ witaminy C na poziom ciśnienia krwi u młodych kobiet. W poprzednich badaniach wykazano bowiem, że wysokie stężenie tej witaminy wiąże się z niższym ciśnieniem u osób starszych i w średnim wieku, dla których typowe są wysokie wskazania ciśnienia krwi.
W najnowszych badaniach wykorzystano wyniki testów 242 kobiety w wieku między 18 a 21 lat, z ciśnieniem krwi mieszczącym się w granicach normy, których stan zdrowia był monitorowany przez ostatnie 10 lat w ramach Studium Zdrowia i Wzrostu prowadzonego przez NHLBI (National Heart, Lung and Blood Institute). Po latach obserwacji poziomu witaminy C we krwi, badacze stwierdzili, że zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi jest odwrotnie proporcjonalne do poziomu kwasu askorbinowego. Kobiety z najwyższym jego poziomem miały niższe ciśnienie skurczowe o 4,66 mm Hg, zaś rozkurczowe o 6,04 mm Hg, w porównaniu do kobiet, u których stwierdzono najmniej witaminy C we krwi. Jak twierdzą eksperci, kobiety, u których nie zaobserwowano obniżonego ciśnienia prawdopodobnie spożywały średnie ilości owoców, warzyw oraz produktów bogatych w witaminę C, podczas gdy pozostałe stosowały dietę z wysoką zawartością witaminy C.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.
Zakażenie Helicobacter pylori
Stosunkowo niedawno odkryta bakteria, mogącą osiedlać się w żołądku i dwunastnicy wpływa na występowanie wielu chorób, szczególnie górnej części przewodu pokarmowego.