Więcej soków i surówek, mniej narzekania na brak czasu

Badania przeprowadzone przez IQS & QUANT Group na ogólnopolskiej próbie 300 kobiet w wieku 25 – 49 lat posiadających dzieci w wieku 3 - 13 lat, po kilku tygodniach intensywnych działań edukacyjnych prowadzonych przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS), wskazują na wzrost świadomości Polek w kwestii konieczności spożywania warzyw i owoców oraz picia soków. Znajomość kampanii „promującej spożywanie owoców, warzyw lub soku” deklaruje 41% badanych kobiet, podczas gdy w podobnym badaniu przeprowadzonym w grudniu 2008 było to zaledwie 27%. .
Kampania „5 porcji warzyw owoców lub soku” współfinansowana ze środków Unii Europejskiej prowadzona jest w Polce od kilku miesięcy. Ma na celu informowanie społeczeństwa o tym jak ważne dla naszego zdrowia jest spożywanie właśnie 5 porcji warzyw owoców oraz soków dziennie, co oznacza pojęcie „porcja” oraz że porcją może być również sok. Podobne kampanie z dużym powodzeniem prowadzone są w wielu krajach Europy.
Pozytywny aspekt kampanii to również stopniowe wprowadzanie zdobytej wiedzy w życie. Postrzegane przez matki korzyści ze spożywania owoców, warzyw i soków to przede wszystkim zawarte w nich witaminy i szeroko pojęte zdrowie. Nie bez powodu – główne hasło kampanii brzmi „Niech witaminy będą z Tobą”.
Do sukcesów kampanii zaliczyć można wzrost świadomości matek w kwestii możliwości zastępowania surowych warzyw i owoców, gdy nie mamy ich pod ręką. Nastąpił wyraźny wzrost spożywania soku przez dzieci w porównaniu z pomiarem z grudnia 2008: z 19% na 30%. W deklaracjach matek występuje również tendencja do zastępowania owoców i warzyw sokiem (wzrost z 64 do 69%). Bez wątpienia coraz częściej zdajemy sobie sprawę z wygody takiej formy, jaką dają nam właśnie soki. Doskonale pokazuje to przykład matek dających je dzieciom do szkoły jako formę owocu – ich liczba wzrosła (z 7% do 15%).
Aż 30% matek podaje dzieciom sok jako najlepszą formę spożycia owocu i jest to deklarowana, druga najpowszechniejsza postać spożycia owoców. Oprócz wzrostu spożycia soku, w badanej próbie zaobserwowany został, zarówno wśród matek jak i dzieci, wzrost częstości jadania sałatek warzywnych wiosną w porównaniu z pomiarem zimowym. Z 33 na 43 %. Nie bez znaczenia zapewne jest w tym przypadku sezonowość, a także upodobanie Polaków do spożywania w okresie zimowym potraw bardziej treściwych, wiosną zaś przechodzenia na lżejsze i bardziej urozmaicone diety.
Jako ciekawostkę można przytoczyć jeszcze wynik badania dotyczącego powodów, z jakich ciągle spożywamy za małą ilość produktów warzywno-owocowych. Zmniejszyła się liczba osób, które usprawiedliwiają niejedzenie warzyw i owoców brakiem czasu – z 26% w grudniu na 17% w kwietniu. Czyżby Polacy przekonali się, że spożywanie warzyw i owoców nie wymaga czasu; wręcz przeciwnie – można wykorzystywać je do szybkiego przygotowania dań? Mamy nadzieję, że ta świadomość będzie wzrastać w kolejnych miesiącach prowadzonej kampanii.
Agencja Reklamowa S4
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Objawy menopauzy
Czym charakteryzuje się i jak rozpoznać menopauzę.