Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z wadą słuchu

Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z wadą słuchu

Od 1 lipca br. rozpoczyna się pierwszy w tym roku bezpłatny turnus rehabilitacyjny dla dzieci z wadą słuchu. 14-dniowe turnusy organizowane są w ośrodkach wczasowych w Lubniewicach i Szczyrku przez Fundację Grupy TP w ramach Ogólnopolskiego Programu Rehabilitacji Małych Dzieci z Wadą Słuchu "Dźwięki Marzeń".

Dzięki programowi "Dźwięki Marzeń" na turnusy rehabilitacyjne wyjedzie w tym roku ok. 140 dzieci wraz z rodzicami. W trakcie turnusów będą odbywały się systematyczne zajęcia terapeutyczne, prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów: logopedów, surdopedagogów, psychologów. Rodzice będą ponadto uczestniczyć w wieczornych szkoleniach i wykładach, podczas których nauczą się, jak na co dzień prowadzić rehabilitację w warunkach domowych i jak wspierać w rozwoju swoje dziecko. Turnusy to także okazja do otrzymania wsparcia ze strony psychologa i wymiany doświadczeń z innymi rodzicami dzieci z wadą słuchu. Wszystkie koszty związane z pobytem - za wyjątkiem dojazdu do miejscowości, w których odbywać się będą turnusy - pokrywa Fundacja Grupy TP.

Letnie turnusy to nie tylko wypoczynek, ale także ciężka, wspólna praca rodziców, dzieci oraz terapeutów. Podczas wyjazdu specjaliści pilnie obserwują rodziców, pokazują jak jeszcze lepiej mogą pomóc swojemu dziecku, w jaki sposób można rozwiązywać trudne problemy wychowawcze oraz zapewniają im wsparcie psychologiczne. Terapia logopedyczna na turnusach wspomagana jest różnymi metodami, m. in. metodą werbo-tonalną, Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Metodą Kinezjologii edukacyjnej Paula Denison, Metodą Integracji Sensorycznej - mówi Konsultant Merytoryczny Programu "Dźwięki Marzeń", dr Anna Prożych.

Ambasadorem programu "Dźwięki Marzeń" jest znana aktorka Olga Bończyk. Już zapowiedziała wizytę w ośrodkach goszczących dzieci i ich rodziców. Aktorka zaangażowała się w ten projekt ponieważ zna problem z własnego doświadczenia. Zdecydowałam się na wsparcie programu "Dźwięki Marzeń", gdyż problemy osób niesłyszących są mi szczególnie bliskie. Sama wychowałam się w domu, w którym oboje rodzice byli głuchoniemi i doskonale pamiętam, jak wiele barier musieli pokonywać na co dzień. Cieszę się więc, że  swoim wizerunkiem mogę wspierać akcję, dzięki której wiele dzieci z wadami słuchu będzie mogło w przyszłości normalnie funkcjonować - mówi Olga Bończyk.

Pierwsze Letnie Turnusy Rehabilitacyjne organizowane w ramach programu "Dźwięki Marzeń" odbyły się już w zeszłym roku. Od 1 lipca do 31 sierpnia wzięło w nich udział ponad 90 dzieci wraz z opiekunami oraz 26 terapeutów. W tym roku zaplanowane są 4 turnusy - dwa w  Lubniewicach (1.07-14.07, 29.07-11.08,)  i dwa w Szczyrku (29.07-11.08, 12.08-25.08)

Ogólnopolski Program Rehabilitacji Małych Dzieci z Wadą Słuchu to unikatowy w skali europejskiej program rehabilitacji dzieci w warunkach domowych, w placówkach specjalistycznych, na turnusach rehabilitacyjnych, którego celem jest zwiększenie szans dzieci na prawidłowy rozwój słuchu i mowy. Projekt skierowany jest do najmłodszych dzieci  w wieku 0-3 lat a w przypadku sprzężonej niepełnosprawności do 6 roku życia i ma za zadanie zaoferować im kompleksową, wieloetapową pomoc. W ramach programu dzieci wyposażane są w aparaty słuchowe i zapewniana jest im systematyczna, profesjonalna rehabilitacja.

Program "Dźwięki Marzeń" realizowany jest przez Fundację Grupy TP od 9 maja 2006 roku. Dotychczas na jego potrzeby w roku 2006 zakupionych zostało 216 aparatów słuchowych, rehabilitacją domową objęto 170 dzieci z wadą słuchu  i aż 94 najmłodszych wraz z rodzinami wyjechało na turnusy rehabilitacyjne. Program objęty jest honorowym patronatem Ministra Zdrowia prof. dr hab. n. med. Zbigniewa Religi. Wspiera go również Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, a także takie wybitne autorytety w dziecinie problemu wady słuchu, jak prof. dr hab. n. med. Witold Szyfter , prof. dr hab. Andrzej Obrębowski z Kliniki i Katedry Otolaryngologii Akademii Medycznej w Poznaniu, prof. dr hab. Tadeusz Gałkowski z UW,  prof. dr hab. Bogdan Szczepankowski, dr n. med. Zofia Kułakowska IMiDz w Warszawie, dr n. med. Marzanna Radziszewska-Konopka z Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka.

Dodatkowe informacje na temat programu "Dźwięki Marzeń", m.in. adresy placówek koordynujących program w całej Polsce, wskazówki dla rodziców, jak skorzystać z pomocy oraz informacje dla rehabilitantów zainteresowanych udziałem w nim, można znaleźć na stronie internetowej www.dzwiekimarzen.pl.

Ocena artykułu

4.6
z 35 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(23)
4
 
(11)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.6 z 35 głosów

97%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty