Tatuaże z henny niebezpieczne!

Amerykańska Akademia Dermatologii ostrzega, że czarna henna używana do wykonywania modnych ostatnio tatuaży jest wzbogacana związkiem chemicznym o nazwie parafenylenodiamina (PPD), która może powodować poważne reakcje skórne.
W czasie wakacji coraz więcej dorosłych ale i niestety także dzieci może się pochwalić takim tatuażem. W nadmorskich kurortach liczne stoiska specjalizujące się w tatuowaniu henną są wręcz oblegane przez turystów. Dlatego naukowcy postanowili sprawdzić, czy owe tatuaże są równie bezpieczna jak się powszechnie sądzi. Kontrole wykazały, że zdecydowana większość barwników stosowanych w tym celu nie jest naturalną henną, uzyskiwaną z krzewu - Lawsomia Inermis lecz mieszaniną składającą się z wielu chemicznych związków, m.in. parafenylenodiaminy. PPD jest dodawana do naturalnej henny w celu zwiększenia intensywności barwy i jej trwałości. Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków zabrania bezpośredniego stosowania PPD na skórę, ze względu na jej toksyczne właściwości zagrażające zdrowiu a nawet życiu. Niestety PPD w dalszym ciągu można odnaleźć w preparatach do farbowania włosów, czy wykonywania tatuaży. Naukowcy przestrzegają, że każdorazowe narażenie skóry na kontakt z PPD zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych reakcji alergicznych - bąbli, rozległych obrzęków a u dzieci lub osób wrażliwych nawet wstrząsu. Z tego względu, przed wykonaniem tatuażu z henny warto upewnić się, że w swoim składzie zawiera ona tylko i wyłącznie proszek Lawsomia Inermis.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.